„Měli jsme dnes poradu s vedením města, kde si jsme určili místa, ze kterých budeme muset odvézt sníh. Další postupy budeme projednávat společně zase ve středu dopoledne,“ vysvětlil ředitel městské společnosti Mihos Ondřej Prokopec.

Odvoz sněhu na vojenské cvičiště, který začal v Jindřichově Hradci v pondělí odpoledne, by měl být podle jeho slov do středy provedený zejména z autobusových zastávek, pěších zón v Panské, Štítného a Jarošovské ulici a v páteřní ulici sídliště Vajgar.

Dalšími místy bude například prostor u základní umělecké školy, kde se hodně pohybují děti. Ale třeba ze sídliště Hvězdárna zatím sníh odvezený nebude. Pracovníci by to všechno najednou nestihli.

„Největší problémy máme kolem dlouhodobě zaparkovaných aut, kde se sníh špatně odklízí. Na jednom místě se stalo, že kvůli špatnému parkování nemohl projet ani autobus,“ doplnil Ondřej Prokopec. Na zmíněné problémy jsou však podle jeho slov zvyklí.

V posledních dnech ale vyvstávají další zmatky, které se týkají takzvaného chodníkového zákona. Lidé si totiž u pracovníků společnosti Mihos stěžují třeba i na neuklizený sníh, který spadl ze střechy, či na ledovku z roztátého sněhu ze střech. Tam by totiž ze zákona měl zapracovat majitel domu a odstranit nebezpečné překážky včetně rampouchů, které v poslední době dost nebezpečně zdobí nejednu střechu.

„Samozřejmě, když už v daných místech jsme, odklidíme i sníh spadlý ze střechy, ale je to opravdu starost majitele domu,“ dodal Prokopec.

Na rozdíl od Jindřichova Hradce zatím nebude žádný sníh odvážen například z Třeboně. „Sníh ze zastávek a parkovacích míst přesouváme na hromady ve městě. Nejvíce na náměstí a v Husově ulici,“ vysvětlil ředitel třeboňských technických služeb Jaroslav Kubal.

Podle jeho slov působí větší problémy zamrzlé okapy, kdy voda, která nemá při oblevě kudy odtékat, prosakuje lidem do bytů. „Od čtvrtka, kdy začala obleva, jsme odstraňovali rampouchy z osvětlení na ulici a pomáhali jsme i u některých domů. Zároveň jsme také rozmrazovali okapy u městských domů a na požádání pomáháme s plošinou i ostatním majitelům domů, aby jim z úžlabiny, která se plní vodou, neteklo do baráku,“ doplnil Jaroslav Kubal.

Jak se bude situace vyvíjet, záleží nyní na počasí, zda přimrzne či napadne sníh nebo se začnou dělat kaluže. Práce na zimním úklidu měst však budou pokračovat dál.