„Jak o víkendu napadalo najednou víc sněhu, nedalo se skoro projet kolem ostrůvků, co tam bylo sněhu. Třeba v Rezkově ulici a v Jarošovské jsem měla docela strach,“ uvedla řidička Helena.

Pracovníci společnosti AVE, kteří mají úklid města od bílé záplavy na starosti, tato a další problematická místa ve městě musejí udržovat ručně.
„Například ostrůvek u Lidlu, kde jsou obrubníky nižší, může projet multikára, která běžně uklízí chodníky, po ní se to tam ale ještě musí uklidit ručně,“ uvedl ředitel společnosti AVE Jiří Holický.

Dodal, že naopak například u čerpací stanice Agip u světelné signalizace jim technika nepomůže. Tam musí pracovníci uklízet sníh výhradně ručně.

Na zimní úklid města zaměstnává společnost AVE kolem dvaceti lidí. „Snažíme se vše udržovat průběžně. Pokud padá sníh, dispečer vše registruje a řídí,“ vysvětlil Holický.

Průběh prací a jejich výsledek však často podle něj neodpovídá pracovnímu nasazení.

Silnice, které jsou státní, prohrnují zaměstnanci státní údržby silnic a dálnic, takže se stává, že uklizený chodník či přechod zahrnou radlice sněhem. S tím se však podle Holického musí počítat, protože úklid sněhu ze silnice jinak není možné provést. Takže pracovníci musí opět nastoupit a vše odklidit ručně.

V oněch mezidobích se může někomu zdát, že se neuklízí dostatečně. Pokud je přísun sněhu vytrvalý a nepřestává padat, připomíná to zaměstnancům sisyfovskou práci.

„Když přestane padat, tak se zase vracíme a místa dočistíme. Přednost mají zejména autobusové zastávky a přechody pro chodce,“ uzavřel Holický.