Ačkoliv ve městě nikdy nijak výrazně nepůsobil, chce radnice oprášit vzpomínku na prvoválečného plukovníka Josefa Jiřího Švece a jeho pohnutý osud. K někdejším Švecovým kasárnám, dnešním kolejím Vysoké školy ekonomické poblíž hradecké Základní umělecké školy, se vrátí pomník plukovníka Švece.

„Chceme jej vrátit tam, kde původně stával. Nebudeme ovšem vracet originál v nadživotní velikosti, který je uložený v muzejních sbírkách, ale necháme podle něj vytvořit pomník v životní velikosti, který umístíme do parčíku poblíž vjezdu do areálu kolejí,“ vysvětlil starosta Stanislav Mrvka.

Nové soše bude muset ustoupit pomník Bedřicha Smetany. „Toho bychom chtěli vrátit tam, kam skutečně patří, tedy k zámeckému pivovaru, který se bude rekonstruovat,“ vysvětlil starosta. Zároveň s umístěním nového pomníku nechá město upravit okolní trávníky a chodníky, které jsou ve velmi špatném stavu. „Volili jsme z několika návrhů, tento nás vyjde zhruba na 1,5 milionu korun s tím, že máme možnost na část získat dotaci,“ doplnil starosta.