A právě tento vlak v sobotu vyrazil z Jindřichova Hradce přes Jihlavu do Moravských Budějovic a Jemnice. Smyslem jízdy je pomoci zachránit osobní dopravu na dvacetikilometrovém úseku trati mezi Moravskými Budějovicemi a Jemnicí. Ta zde byla zastavena.

„Město Jemnice požádalo o převod trati do vlastnictví, protože zájem o pokračování osobní dopravy na trati je. Samozřejmě to bude déletrvající záležitost. Ale pokud by se vše podařilo, rádi bychom zde dopravu provozovali,“ říká ředitel JHMD Jan Šatava.

Právě tato společnost v minulosti úspěšně obnovila provoz na jindřichohradeckých úzkokolejkách a stala se prvním soukromým dopravcem na železnici a posléze trať získala do vlastnictví.
Podle Šatavy je však na trati mezi Moravskými Budějovicemi a Jemnicí jiná situace než na „úzké“, kde byla tehdy lokálka zastavená z technických důvodů.

„Sobotní jízdou jsme chtěli ukázat, že z hlediska technického stavu není k zavření trati důvod,“ uvedl Šatava.

V pondělí to bude čtrnáct let, kdy České dráhy uzavřely úzkokolejnou trať z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice. V červnu roku 1997, tedy za půl roku, trať získala do pronájmu společnost Jindřichohradecké místní dráhy a provoz zde obnovila. Jednalo se o první soukromě provozovanou veřejnou železnici u nás od roku 1948.

V říjnu 1997 získala společnost JHMD do pronájmu i druhou větev úzkokolejky do Obrataně a v únoru roku 1998 obě trati zprivatizovala.