Některým přibylo a jiným výrazně ubylo. Lékárnám se od 1. února neměří stejným metrem.

Soukromé apatyky na Táborsku přišly v průměru o dvacet procent tržby. Některé hlásí až třetinový úbytek z počtu klientů.

„Je to beznadějné. Cítíme se jen bezmocnou součástí politických hrátek,“ zhodnotila marný boj o spravedlnost předsedkyně Okresního sdružení lékárníků Tábor Eva Luňáková.

Vrcholem všeho je podle jejích slov fakt, že sám kraj obchází zákon.
Řetězec lékáren Dr. Max začal svým pacientům poplatky také vracet. Většina soukromých lékáren si ale tento luxus dovolit nemůže.
„Kdybychom poplatek nevybírali, nejenom že bychom porušovali zákon, ale ve finále bychom přišli ještě o víc peněz než kvůli úbytku klientů na úkor nemocniční lékárny,“ míní vedoucí lékárny v „Zubatce“ Jana Miletínová.

Právě tuto lékárnu postihla změna pravidel nejvíc. Za únor přišla o 35 procent pacientů.

Zatímco jedni chřadnou na úbytě, druzí si mnou ruce. Tržby v obou nemocničních lékárnách rostou. „Vzrostly. Ale nechme to jen tak, že vzrostly. To je obchod,“ konstatoval ředitel nemocnice Ivo Houška. O kolik si jejich apatyky polepšily, Deníku tedy neupřesnil.⋌ Strana 2

Od dubna už se nevyplatí chodit do nemocniční lékárny

I dvacetiminutové fronty stále nejsou v nemocniční lékárně výjimkou. Mnohým pacientům stojí za to utratit svůj čas kvůli třicetikorunovému daru od kraje.

Od dubna však bude nejspíš všechno jinak. U léků s doplatky už se do nemocniční lékárny nebude vyplácet chodit. Poplatek se bude od doplatku za léky odečítat.

„Byla jsem na očním a chtěla jsem si dojít do lékárny pro oční kapky, které mi lékařka předepsala. Když jsem ale viděla tu frontu až za dveře, vzdala jsem to,“ zmínila se Jana Sedláková z Tábora.
Dobu ve frontách nemocničních lékáren tak podle informací Deníku tráví většinou senioři. O to méně jich přijde k „Zubatce“.
„V podstatě jsme přišli o drtivou většinu tak zvaných vojenských důchodců. Starší lidé, kteří mají v okolí své obvodní lékaře, chodí do nemocnice,“ uvedla vedoucí této lékárny Jana Miletínová.


Věrní zůstali

Ti, kteří zůstali věrní, soukromé lékárníky spíš litují. Nejvíc ale křičí pacienti, kteří přijdou z nemocniční lékárny, kde s receptem na svůj lék nepochodili.

„Oni si tam vystojí dlouhou frontu, ale jejich lék nemají. Tak přijdou už nastartovaní sem a tady nám vynadají, že po nich chceme poplatek,“ povzdechla si Miletínová.

Lékárny chtějí stejné podmínky pro všechny. I proto připravili pro své zákazníky mustry dopisu, jenž mohou adresovat přímo hejtmanovi Jiřímu Zimolovi a žádat od něj stejný dar, jaký dostávají klienti krajských nemocnic a jejich lékáren.

„Z naší lékárny jsme posílali za klienty patnáct dopisů. Další pacienti si je brali domů, že si je pošlou sami,“ uvedl vedoucí lékárny U Anděla strážce Ladislav Borkovec. Přestože i tady přišli za únor o 25 procent tržby, stěžovat si nechce. „Zatím stále ještě většina občanů se chová rozumněji než někteří naši politici. Stále navštěvují lékárnu, které důvěřují, kde mají jistotu, že léky na lékařský předpis dostanou vždy pouze z rukou farmaceuta a že lékárna plně dodržuje schválené zákony,“ zdůraznil Borkovec.


Blýská se na časy?

Dopis poslali hejtmanovi i sami rozhořčení lékárníci.
„Žádali jsem v něm, že chceme rovné podmínky pro všechny. Také jsme upozorňovali na nehospodárné zacházení s prostředky, které jsou z daní nás všech,“ naznačila Luňáková.

Regulační poplatek navíc není v případě lékáren zdrojem jejich příjmů. „Od samého začátku jejich zavedení je třicet korun součástí ceny léků. Často se stává, že na některých položkách lékárníci dokonce prodělávají,“ upozornila Luňáková.

K určitému zvratu k lepšímu by mohlo dojít ale už v dubnu, a to v souvislosti se změnou zákona o veřejném zdravotním pojištění.
Od prvního dubna se bude regulační poplatek i nadále vybírat, ale pokud bude doplatek nebo součet doplatků za léky vyšší než 30 korun, odečte se výše regulačního poplatku z celkové sumy placené pacientem v lékárně. Částka placená pojištěncem ale musí činit nejméně třicet korun.