Ve školách už takové nadšení ale nesdílí.

Třeťák Honzík Kučera z Jindřichova Hradce už má točících se hraček sedm. „Strašně se mi to líbilo, tak jsem si je musel koupit. Ale do školy už je nosit nesmíme,“ říká smutně. Jeho kamarád ze čtvrté třídy Jan Kubů tvrdí, že zákaz zatím nemají. „Se spinnery se dá dělat spousta triků, navíc jsou antistresové. Točím si s nimi, když mám nějaký stres,“ popsal a dodal, že je mají snad všichni ve škole.

Zákaz nošení těchto hraček, které původně sloužily jako pomůcka pro děti s autismem nebo například pro ty hyperaktivní či úzkostlivé, zatím nemusí řešit učitelka druháčků z 5. základní školy v Jindřichově Hradci Olga Němcová. „O hodinách si s tím nehrají a o přestávkách je to jedno. Ale je pravda, že spinnery má asi celá škola,“ směje se učitelka.

V jednom z jindřichohradeckých hračkářství byly krátce po zahájení prodeje spinnery rychle vyprodané. Jak dodala prodavačka Eliška Nováková, nyní už jsou sice opět v prodeji, ale zbývají poslední čtyři barvy základního druhu. „Je o ně opravdu ohromný zájem. Nevím, jestli se něco jiného prodávalo tolik jako právě spinnery,“ říká. Chodí si pro ně prý hlavně děti samotné. „Teď, jak jezdí na výlety, je to hodně nárazové, ale při normálním dnu se na tyhle hračky ptá tak deset lidí denně,“ zmínila s tím že právě čekají na dodání nových druhů. Dospělí jsou podle ní zatím z této novinky, která je tvořená ze čtyř ložisek zapuštěných v plastu či kovu, trochu v rozpacích.