„Ve smlouvě je podmínka, která stanovuje, že nájemce musí proinvestovat na opravách domu do tří let kolem osm milionů korun. Proto má měsíční nájemné stanovené pouze pět tisíc korun,“ uvedl starosta Jan Váňa na veřejném jednání zastupitelů minulý týden.

„To by bylo škoda, kdyby tu ryby skončily. Myslím si, že to k Třeboni patří, zejména ve spojitosti s osobností slavného rybníkáře Jakuba Krčína. Navíc je to jedna z mála možností, jak dětem přiblížit přírodu, která není někdy na první pohled venku vidět,“ uvedl návštěvník Petr Valeš z Prahy.

Paradoxně právě nyní o víkendu bude rozšířená expozice v prvním patře o další dvě místnosti. „Ve spolupráci se studenty zdejší Střední školy rybářské a vodohospodářské Jakuba Krčína jsme tyto prostory věnovali historii rybářství na Třeboňsku,“ uvedl jednatel společnosti Jiří Rachfalík.

Nabízí se otázka, proč vůbec smlouvu s tak náročnými podmínkami podepsali. „Lhůtu tří let na proinvestování tak obrovské částky nám stanovilo do dodatku smlouvy současné vedení radnice. Podle původní smlouvy jsme měli na proinvestování osmi milionů dvacet let, tedy na postupné potřebné opravy s tím, že město nebude do domu investovat ani korunu,“ vysvětlil Rachfalík. Dodatek podepsali s tím, že do částky budou zahrnuty veškeré investice včetně akvárií.

Výběrové řízení společnost Zámecká akvária v roce 2006 vyhrála s podnikatelským plánem, jehož prioritou je kulturně výchovné využití Krčínova domu, propagace Třeboně a tradic jihočeského rybníkářství. Projekt ale sledoval také záchranu ohrožených živočišných druhů a zaměření mladé generace na pozitivní přístup k životnímu prostředí.

„Nájemné, které rada města před třemi lety stanovila, respektovalo skutečnost, že projekt obsahoval v první řadě ideové a kulturní cíle, a nebyl tedy primárně zaměřen na podnikatelský zisk,“ uvedl Rachfalík.

Výchova či výdělek?

Podle jeho slov obdrželi 24. dubna nový návrh od vedení města na výši ceny nájemného za nebytové prostory, a to ve výši téměř 400 tisíc korun za rok, což je 6,5 násobek původního. Přesněji to znamená, jak zaznělo na zastupitelstvu, 1500 až 2000 korun za metr čtvereční za zrestaurované expoziční prostory a 500 korun za metr čtvereční za ostatní prostory.

„K takové částce se ani zdaleka neblíží celkové roční tržby ze vstupného. To je od začátku pro dospělého 35 korun na osobu s tím, že celé patro, které je věnované dětem, je přístupné pro všechny zdarma. Jen stavební úpravy prostor, o kterých mluvíme, nás stály přes milion korun. Přes tři miliony korun jsme proinvestovali na vybudování akvárií. Navíc musíme kromě nájemného platit další náklady za vodu, elektriku a podobně,“ doplnil Rachfalík.

Z nově navrženého nájemného provozovatelé rybí expozice proto podle Rachfalíka vyvozují, že je chce město z uvedené nemovitosti vystrnadit. Požadované nájemné je totiž podle nich reálné například pro hernu, kasino či hotel. „Město na nás vloni naléhalo, abychom ve dvoře vybudovali veřejné záchodky, ale nyní je zamítá stejně jako opravu půdy, kterou jsme chtěli provést, abychom tam mohli umístit Krčínův rybí betlém. Proč nám toto vedení města nechce povolit, nevíme,“ uzavřel Rachfalík.

Starosta Jan Váňa na jednání zastupitelů také uvedl, že se dá očekávat, že do konce roku částku osm milionů nájemce do oprav nedá. Proto buď bude uzavřený dodatek ke smlouvě s navýšením nájemného, nebo bude smlouva ukončena a město bude hledat nového nájemce, který dům využije jinak.