„Když v noci zhasneme veřejné osvětlení, tak se víc krade,“ shodují se starostové.

Obce zatím cestou třeba zhasínání nočního osvětlení nejdou. „Za chvilku budou volby, takže rozhodovat bude nové zastupitelstvo. Svítíme celou noc. Před měsícem nám vykradli prodejnu a zlodějna se rozmáhá. Takže z bezpečnostního hlediska určitě i nové zastupitelstvo nebude pro zhasínání veřejného osvětlení. Když pak je vloupání, tak vzniká většinou větší škoda, než co obec zaplatí za celoroční provoz osvětlení,“ míní starosta Březiny Josef Mixa. Připouští, že obec naopak podporuje třeba prodejnu a pohostinství, aby si měli občané kde nakoupit.
„Hlavně jde o dříve narozené, aby si mohli nakoupit,“ dodal.

Novinkou v řešení úspor je nyní také přechod k jinému dodavateli elektrické energie.
„E.on nás oslovil a nabídl nám novou smlouvu, kterou máme již dva roky, a ušetřili jsme. Podobně se zařídily i další obce. Ale jít cestou vypínání nočního osvětlení je špatné. Když zhasneme, tak se krade. Naposledy nám někdo o státním svátku sebral vlajku. Bylo to před nějakým mistrovstvím, tak asi ji potřeboval na fandění,“ naznačuje starostka Peče Marie Hronová.

I ona poznamenává, že nyní bude rozhodování na nových zastupitelích při tvorbě rozpočtu, ale obec spíš podporuje občany, například při vítání občánků rodiče dostávání příspěvek 3000 korun, a šetřit asi tolik nebude ani v budoucnu.

Starosta Heřmanče Zdeněk Mayer říká, že obec má úsporná opatření již dvanáct let, takže žádné razantní škrty asi chystat nebude.
„Samozřejmě se škrty ve státě projeví i v obci, až bude vidět na nový rozpočet. Museli jsme zdražit vodu, ale ne kvůli krizi. Přesáhli jsme odběrem určitou hranici a z kubíku musíme platit dvě koruny daň, tak proto,“ zmínil starosta Mayer.