Jde o to, že mnoho sportovních organizací, jež využívají městská sportoviště, má od začátku roku dluh za nájemné, které hodlaly umořit výše zmíněnými příspěvky. Nastal tak patový stav. Na jedné straně oddíly, které prozatím nemají na zaplacení, a na straně druhé město, jež si nemůže dovolit nechat dluh narůstat, aniž by porušilo zásady správného hospodáře s veřejným majetkem.
Ve hře tedy byly nejrůznější černé scénáře, včetně toho, že haly a hřiště se zkrátka sportovcům uzavřou.
Kudy z ošemetné situace ven tak musel společně s ředitelem společnosti Služby města Jindřichův Hradec Ivo Ježkem řešit starosta Stanislav Mrvka. Nakonec se přiklonil k asi nejméně drastické variantě. „Uložil jsem řediteli Služeb města, aby vypracoval nové splátkové kalendáře, kde budou nastavené jasné podmínky. Například, že do nové sezony musí kluby vstoupit s dluhovou nulou. Zda budou souhlasit, záleží jen na nich," nastínil východisko starosta a dodal, že krize jindřichohradeckého sportu by neměla trvat dlouho.
„Teď připravujeme nový návrh do rady a zastupitelstva, takže se snad všechno brzy vyjasní," doufá Stanislav Mrvka. Některé kluby již ale musely přistoupit na úsporný režim.
K radikálním opatřením musel například sáhnout Plavecký klub, který si v nastalé situaci nemůže dovolit platit za své závodníky startovací poplatky. To potvrdila i jednatelka oddílu Dita Podhrázská.
„Máme nějak nastavené, co všechno můžeme dětem hradit, ale teď jsme směrnici, podle které klub platil například startovné na krajských závodech a Českém poháru, museli pozastavit," potvrdila Dita Podhrázská.
Rodiče plavců tak budou muset za každý závod zaplatit svému dítěti zhruba 400 korun.
„Pokud jsou zmrazené dotace, tak si startovné nemůžeme dovolit. V žádném případě nechci klub dostat do nějakých dluhů. Jen za nájem bazénu přitom zaplatíme ročně přes půl milionu korun," tvrdí jednatelka.