Podle vyjádření podnikatele a člena jindřichohradecké ODS Tomáše Blábolila zvažují nyní někteří členové odchod ze strany. Deník o tom informoval včera.
„Je mi smutno z toho, že jsem členem ODS, která se nedokázala sjednotit ani do voleb, ani po volbách. Opravdu mi vadí, že její vyjednavači z řad úspěšně zvolených zastupitelů a vedení ODS nejsou schopni se shodnout na tom, jak se bude ODS stavět k vyjednávání pozic ve vedení města a ani k tomu, kam bude ODS v Jindřichově Hradci dál směřovat,“ vyjádřil se Tomáš Blábolil.

Někteří členové zvažují vystoupení z řad jindřichohradecké ODS
„Stydím se, že jsem členem ODS, která neumí uznat porážku a složit hold vítězi,“ prohlásil v reakci na táhnoucí se povolební jednání v Jindřichově Hradci Tomáš Blábolil, dlouholetý člen ODS, jenž byl v minulosti i místopředsedou místní organizace ODS v Jindřichově Hradci a veřejnosti je znám především jako předseda představenstva akciové společnosti RBB invest a vlivný podnikatel. Na protest proto společně s dalšími členy ODS zvažuje vystoupení z řad jindřichohradecké ODS. „Je mi smutno z toho, že jsem členem ODS, která se nedokázala sjednotit ani do voleb, ani po volbách. Opravdu mi vadí, že její vyjednavači z řad úspěšně zvolených zastupitelů a vedení ODS nejsou schopni se shodnout na tom, jak se bude ODS stavět k vyjednávání pozic ve vedení města a ani k tomu, kam bude ODS v Jindřichově Hradci dál směřovat,“ sdělil novinářům. S ohledem na výsledky voleb je podle Tomáše Blábolila více než zřejmé, že novým starostou města nemůže být nikdo jiný než vítěz voleb, a to lídr ČSSD Stanislav Mrvka.

Třenice uvnitř ODS vedly těsně před volbami k odstoupení Jana Hájka z kandidátky, čímž strana automaticky přišla o hlasy. Svými názory se ale netají ani někteří skalní voliči ODS. „Vždycky jsem je volil, ale když jsem viděl kandidátku, věděl jsem, že tentokrát to prostě neudělám. Kromě lídra mi personální obsazení na čele kandidátky vadilo,“ vystavil dříve oblíbené straně účet například Miloš P. ze sídliště Hvězdárna. Naznačil, že za neúspěchem ODS bude mnohem víc faktorů než jen volání voličů po změně ve vedení města.


„Tomáš Blábolil mě o svém úmyslu dalšího působení v místním sdružení ODS Jindřichův Hradec informoval. Dle jeho reakce není spokojen s povolebním vyjednáváním a především s vyjednavači ODS, jež se snaží podporovat projekt čtyřkoalice, který je již delší dobu nerealizovatelný. Vyjednávací tým tvoří Karel Matoušek a Bohdan Soukup, kteří jsou členy zastupitelstva a jsou zodpovědní za vyjednání pozic pro ODS,“ uvedl k situaci pro Deník šéf jindřichohradeckých občanských demokratů Karel Drobil. Své nevděčné postavení v nelehké povolební situaci v Jindřichově Hradci potvrdili i výše jmenovaní členové ODS, starosta Karel Matoušek a zastupitel Bohdan Soukup. Kteří se shodují na tom, že vyjednávání o koalici jsou výsledkem týmových jednání, nikoliv jejich soukromou iniciativou.


„Co se týká všech vyjednávání, u kterých jsem byl, tak jsem vše konzultoval s těmi, co byli zvoleni za ODS do zastupitelstva města, což je tým šesti lidí. U všech jednání, která se vedla zpočátku, jsem ale nebyl. Zapojil jsem se do nich až asi pět dní po volbách, kdy se dohodla čtyřkoalice. Snažím se vyjednávat to, co je možné a ctil jsem dosud rozhodnutí týmu. Čtrnáct lidí čtyřkoalice, se kterými vyjednáváme společně, není podle mne málo pro středouskupení. Pan Tomáš Blábolil je jen řadový člen, i když s velkým vlivem. Přes to, co prohlásil, si stojím za tím, co jsem vyjednal,“zdůraznil Karel Matoušek.

Čtyřkoalice složená z ODS, SZ NK, VPM a SNK–ED, která vznikla po vyhlášení výsledků voleb a která je takzvaným jablkem sváru při vyjednáváních, je podle Bohdana Soukupa jen projektem na dobrovolné úrovni a nemá žádnou právní závaznost.
„Pokud by jednotlivé strany čtyřkoalice samy usoudily, že jim projekt nevyhovuje, tak mohou jednat samostatně. Rozhodně popírám, že by čtyřkoalice chtěla něco blokovat. Důležité je pouze to, že jsou to strany, které mají podobné volební programy a mají vůli nadále vzájemně spolupracovat. Nevidím žádný důvod k napadání tohoto projektu zvenčí,“ vysvětlil Bohdan Soukup. Dodal, že invektivy ohledně jejich neschopnosti uznat výsledky voleb, tedy vítězství ČSSD, považuje ze svého pohledu jako lacinou kritiku.

„To, že ČSSD vyhrála volby s osmi mandáty, jsem řekl hned na samém začátku a pogratuloval jsem panu Stanislavovi Mrvkovi k vítězství ve volbách, což je pro mne zásadní stejně jako to, že ČSSD obdržela 8 mandátů a jindřichohradecká radnice jich má 29. Ostatní strany, které obdržely mandáty, se nyní musí rozumně jako lidé domluvit na složení jindřichohradecké radnice a podle toho, jak volby dopadly, vidí všichni sami, že to není jednoduché. Souhlasím s názorem, že by vítěz voleb měl mít post starosty, ale jsou tady samozřejmě další důležitá vyjednávání o složení rady, kde se zvolení zastupitelé musí domluvit,“ konstatoval Bohdan Soukup.

Otevřenost v informování svých zvolených kolegů ohledně vyjednávání považuje za samozřejmost. „Jako člen vyjednávacího týmu za ODS se účastním vyjednávání a snažím se jednat na základě reálné situace, ke kterým mi zastupitelé zvolení za ODS dali důvěru s tím, aby vyjednávání směřovala, s ohledem na respektování výsledků voleb, tedy vítězství ČSSD, k nejlepší pozici pro ODS, což se snažím splnit a o všech jednáních je otevřeně informuji,“ dodal Bohdan Soukup. Vše uzavřel tím, že věří, že se do následujícího zastupitelstva, které se má konat 24. listopadu, podaří vytvořit dohodu přijatelnou pro zvolené zastupitele a zároveň i pro občany města Jindřichova Hradce.