Boj s komáry

Proti přemnoženým komárům museli zasáhnout v Třeboni pracovníci firmy Pařez České Budějovice. Město na postřiky a jejich provedení uvolnilo ze svého rozpočtu 30 tisíc korun.

Chemický postřik proti létavému hmyzu byl aplikován ve večerních hodinách na vybraných prostranstvích, aby mohl nejvíc působit v době, kdy tam nebyli lidé.

Mezi vybrané lokality patřilo okolí autokempu naproti Schwarzenberské hrobce, dětská hřiště v parku, prostranství na sídlišti Hliník, pláž u rybníka Svět, místní část Holičky a Pergola u svatého Víta.

Zájem o byty

Ekonomická krize dolehla i na realitní kanceláře v jindřichohradeckém regionu. Shodovali se na tom někteří jejich zástupci. Jsou lidé, kteří podle nich sice peníze mají, ale většinou vyčkávají s nákupem, jestli cena nepůjde níž. Naopak ti, kteří by chtěli svou nemovitost či byt prodat, zase čekají na to, zda ceny nepůjdou nahoru, aby na své realitě co nejvíce vydělali.

Zájem o realitní služby oproti roku 2008 většinou rapidně klesl. Důvodem byly již zmíněné finanční kalkulace klientů, ale i fakt, že se krize skutečně projevuje.

Přibylo škodné

Lišek, kun a dalších dravců bylo na Jindřichohradecku vloni opět více. Počet lišek vzrostl od 60. let minulého století čtyřnásobně.
„Stavy lišek vzrostly, protože už nejsou ničeny vzteklinou, která se zde nevyskytuje již pět let,“ informoval Pavel Průša, předseda Okresního mysliveckého spolku v Jindřichově Hradci. Myslivci je loví odstřelem nebo norováním. Problém však je v takzvaném bezkontaktním výcviku psů, kdy pes norník nepřijde do styku s liškou a pak neví, co ho v noře čeká.

Důchodců bylo víc

Lidí v důchodovém věku přibývá. Počet těch, kteří vloni pobírali na Jindřichohradecku starobní důchod, činilo téměř čtrnáct tisíc. K poslednímu červnu 2009 byl na Jindřichohradecku 13 978 starobních důchodců, z toho 7 718 žen a 6 260 mužů. Výše důchodů se značně lišila u mužů a žen. Průměrně činila 9 704 korun, přičemž ženy pobíraly 8 891 korun a u mužů to byla částka 10 705 korun.

Podvody přes web

Internetové inzertní portály lákají zákazníky k nákupu zaručeně nezávadného a levného zboží, jindřichohradecká hospodářská kriminální policie však nyní zjistila nejméně čtyři případy podvodného vylákání financí.

„Dosud neznámý pachatel v období od prosince loňského roku do letošního srpna nabízel na těchto portálech prodej elektroniky, obrazů, oblečení a dalšího zboží. Po jeho vydražení nebo v přímém prodeji si nechal finanční částku zaslat na účet a poté přerušil s kupujícím veškerou komunikaci,“ informovala Hana Millerová, mluvčí jindřichohradecké policie. Pachatel podle jejích slov vylákal celkem ve čtyřech případech od kupujících nejméně 200 tisíc korun. Případy byly zjištěny a zadokumentovány díky precizní práci policistů a za přispění občanů.

Turisti a odpad

Velké množství lidí v letní sezoně zanechává na Jindřichohradecku hodně odpadu, a to nejen v kontejnerech, ale i v přírodě.
Města a obce musí na prázdniny posilovat nádoby i odvozy. „Samozřejmě je znát, že přibude několik tisíc lidí. Odvozy máme ošetřené smluvně, v létě přidáváme kontejnery na kulturní akce, k sídlištím, do tábořišť, kempů a letních restaurací. Máme i častější frekvenci vývozu, u restaurací i dvakrát týdně kvůli zápachu,“ uvedl v srpnu Vladimír Janíček, jednatel Technických služeb Třeboň.
Navýšení odpadových nádob potvrzují i v dalších místech.

Most zmizel

12. srpna měli lidé v Dolním Skrýchově možnost naposledy vidět původní kamenný most přes řeku Nežárku, který je spojoval s Jindřichovým Hradcem. Za razantního zapojení stavební techniky začal večer mizet před jejich očima.

Do Vánoc ho nahradil most zcela nový. Samozřejmě ale stavba znamenala pro místní obyvatele jisté komplikace hlavně s dojížděním do zaměstnání.

Cesta na záchytku

Od ledna roku 2009 může na záchytnou stanici dovážet hříšníky i městská policie. Tím se pravděpodobnost odvozu při přílišné „veselosti“ zvyšuje. Strážníci na Jindřichohradecku v srpnu ujišťovali, že již své zkušenosti mají. Opilost a nekázeň se hříšníkovi navíc pěkně prodraží, protože kromě záchytné stanice vyčísluje náklady i ten, kdo zajišťuje přepravu osoby.

Sražený chodec

Vyšetřování nehody, při které byl v srpnu na hlavní silnici uprostřed Českého Rudolce sražen mladý muž, nepřineslo ani za týden žádné nové výsledky, neboť policisté mimo jiné čekali i na výsledky odběrů krve.
Neštěstí však vyvolalo v samotné obci řadu emocí a živá diskuze se rozjela také na webových stránkách Deníku.

Do redakce se dovolal rovněž bratr zraněného mladíka, který důrazně, ale slušně odmítl, že by jeho sourozenec, kterému jako první poskytl první pomoc, do silnice před vozidlo vstoupil úmyslně. O slušném vyjádření svých názorů už se však nedá hovořit v některých příspěvcích na webové diskuzi.

Neštěstím se také zabývali radní obce a uskutečnila se i schůzka, které se zúčastnili zástupce obce, policie a nájemce restaurace.

Boj s prostitucí

Existenci zákona, který by řešil provozování prostituce ve městě, stále postrádá vedení českovelenické radnice. Rozhodli se proto problém řešit po svém.

„Monitorujeme zákazníky prostituce v našem městě,“ byl nápis, který v srpnu na dvou cedulích upozorňoval potenciální zákazníky.
A na webových stránkách města se postupně rozšiřovala fotogalerie právě o snímky z kamer, které zachycovaly zákazníky i ženy provozující zmíněnou živnost. Snímky byly upravené tak, aby vedení města nemuselo čelit soudním obviněním. V současné době je galerie prázdná.

Malá Hluboká

Nejen obyvatelé, ale i návštěvníci Českého Rudolce sledovali nové události okolo místního značně chátrajícího zámečku, známého jako malá Hluboká.

Jak Deník v srpnu napsal, opět se našel možný budoucí majitel. Byla jím brněnská akciová společnost Pena Plus, která se mimo jiné zabývá také údržbou a správou nemovitostí. Ta koupila budovu i s přilehlými pozemky a rybníčkem.

Podle člena představenstva této společnosti Milana Okřiny bude prvním úkolem udělat na budově základní záchranné práce.

Krádež bankomatu

Ve Studené lupiči uvázali bankomat na lano za auto, vytrhli ho a ujížděli s ním směrem na Jindřichův Hradec.

Protože byli pronásledováni policií, bankomat mezi Jilmem a Strmilovem uvolnili, nechali na místě a unikli.

Jejich počínání bylo velice akční a žádný scénárista kriminálních filmů by se za to nemusel stydět. Lupiči dokonce házeli pod kola pronásledovatelů v uniformách ježky na proražení pneumatiky. Zatím stále spravedlnosti unikají.

Zmizelí papoušci

Chovateli exotického ptactva z Českého Rudolce zbyly oči pro pláč. Neznámý zloděj mu odcizil šestnáct vzácných opeřenců a způsobil tak škodu za nejméně jeden milion korun.

Chovatel vypsal i odměnu za nález papoušků, ale ti asi byli odcizeni na objednávku a skončili v zahraničí.