VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Srpen před 40 lety: Výročí nám nepomohou

Máme za sebou jedno významné a velmi smutné výročí. Několik dní se všechna média intenzivně věnovala 40. výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy do naší země. Připomínali jsme si téměř minutu po minutě, jak ta ponurá noc z 20. na 21. srpna 1968 vypadala. Někteří aktéři již nežijí, u jiných jsme mohli sledovat, jak za tu dobu zestárli, případně jak pozměnili své názory.

24.8.2008
SDÍLEJ:

ilustrační foto.Foto: DENÍK


Velmi často také zazníval apel, jak tento mezník našich dějin připomenout mládeži. Právě to mě přimělo k napsání těchto řádek. Proč se ptát patnáctiletých co jim říká srpen 68? Ve velkých městech to byla jistě dramatická událost, byli i ranění a mrtví. V Jindřichově Hradci, díky Bohu, ne. A v okolních vesnicích mnozí s po zuby ozbrojenými vojsky vůbec nepřišli do styku. Pro současné teenagery to může být podobná epizoda, jako když Matyáš Korvín napadl Rakousko. To bylo také v šedesátém osmém, ale tuším, že o pět set let dřív.

Ani dočasný pobyt vojsk většinu lidí přímo nevzrušoval. Ti nebozí chlapci byli zavřeni v několika posádkových městech a pouze drzé důstojnické paničky z ubohých panelových sídlišť provokovali velkorysými nákupy. V té době se u nás ale stejně nic kloudného koupit nedalo, takže to zase většině z nás bylo jedno.

Šedesátý osmý rok a hlavně léta následující bychom měli připomínat dospělým. Ti totiž velmi rychle zapomněli na krátké období obav o osud komunismu a dopustili nástup dlouhých let tvrdé normalizace. Následující doba temna sice zdaleka nedosahovala úrovně zvěrstev let padesátých, ale za připomenutí jistě stojí. Moc ideologických tajemníků, předsedů stranických organizací a uličních důvěrníků byla obrovská.

Umění, literatura, věda, školství, ale i armáda a bezpečnostní složky byly tvrdě zasaženy touto chorobnou ideologií. Bez požehnání strany kariérní růst nepřipadal v úvahu snad v žádném odvětví. Nejít do prvomájového průvodu, nebo se nezúčastnit večera k oslavě VŘSR se rovnalo politické sebevraždě.

Potupné politické vzdělávání nestraníků s pravidelným dvouletým hodnocením způsobilosti k výkonu některých povolání bylo dokonalým psychologickým terorem. Tam jsme si již nelehali pod pásy a nenastavovali hruď samopalům cizích vojáků.

Naopak jsme přece museli před našimi soudruhy pravidelně vyjadřovat souhlas se vstupem vojsk. To už byly ruské tanky dávno zakonzervované v garážích a roli sovětských rozvědčíků daleko aktivněji přebrala armáda našich vlastních fízlů, estébáků a udavačů. Díky panu Kocábovi jsou již ruské tanky i oficíři s navoněnými paničkami dávno pryč. Ale ti naši zde zůstali. Vystupují v televizi, mluví v rozhlase, píší do novin, ovládají kapitál velkých firem a kandidují ve volbách. To si připomínejme dnes a denně, zejména pak třeba právě 17. a 18. října 2008 při volbách.

Alfred Němec, J. Hradec

24.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Knihovny zvou na kávu nebo besedu o kometě

Žáci prvního ročníků ze základní školy v Chlumu u Třeboně.

Představujeme prvňáčky z dalších základních škol

Lucie by si svoje šaty umazat nemusela

Jižní Čechy – Ve středu máme v adventním čase významný den – svatou Lucii.

Filmový festival v Písku nejspíš skončil. Přesune se do Krumlova?

Písek - Písečtí zastupitelé odmítli finančně podpořit 18. ročník Mezinárodního festivalu studentských filmů, který by se měl konat na podzim 2018.

Fronty na řidičák se na úřadech netvoří

Jindřichohradecko – Přestože bývá zvykem, že spousta lidí nechává vyřizování důležitých věcí na poslední chvíli, na odborech dopravy je před koncem roku relativně klid i přesto, že do konce roku zbývá na Jindřichohradecku vyměnit ještě bezmála tři tisíce řidičáků.

Hradecká Farní charita hledá Tři krále

Jindřichohradecko – Tradiční Tříkrálová sbírka se odehraje od 2. do 14. ledna nadcházejícího roku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT