Podle předsedkyně občanského sdružení Dačický Zvoneček Jitky Denkové je nyní nutné zjistit, jaký by o tuto službu byl zájem. „Mělo by to být pro mladé lidi po ukončení školní docházky. Aby se dostali do kolektivu, mohli se zapojit a smysluplně trávit čas a bylo o ně po celý den postaráno. Ve stacionáři budou různé dílny, aby mohli něco vyrábět, chodit pracovat na zahradu a podobně," říká Jitka Denková.

Stacionář navíc může přinést i jistou úlevu rodině, která se o postiženého stará. „Hlavně to umožní rodičům, aby mohli jít do práce. On většinou příspěvek na péči spolknou nejrůznější poplatky za služby, takže rodiče potřebují příjem," vysvětluje Jitka Denková. Sama má postiženého syna, který chodil do školy a nedovede si  představit, že by s ním zůstala trvale doma a nechodila do práce. „A ani on by se mnou nechtěl zůstat sám doma bez kontaktu s dalšími lidmi," doplnila.

V současné době je vše otázkou peněz. Podle Jitky Denkové by se rýsovaly jisté prostory v dačické základní škole v Neulingerově ulici.

„Nyní musíme počkat,, jak dopadnou jednání na kraji, jednáme i s městy a obcemi v rámci mikroregionu Dačicka. Podporuje nás i jihlavská charita, která v Dačicích provozuje asistenční službu a připravila nám podklady," doplnila Jitka Denková s tím, že o službu denního stacionáře projevilo zájem zhruba asi deset rodičů.

Podle rozsahu postižení klienta se pak počítá, že jeden den by vyšel bez stravy  maximálně na 350 korun.
Podle odhadu místostarosty Dačic Jana Bartoška by mohl být stacionář realizovaný v příštím roce. „Jedná se o velice složitý projekt, který bude mít několik kroků. Od zajištění prostorů, přes provozovatele a financování, takže se musí řádně připravit. Nyní jde projekt do rady města ke schválení, což je vůbec první krok, ve kterém dá vedení města najevo, že záměr podporuje," vysvětluje Jan Bartošek.

Z ankety a ze zjišťování zájmu o stacionář přímo v terénu vyplývá, že kapacita deseti osob by mohla být bez problémů naplněná.

„Požadavek denního stacionáře se opakovaně vyskytuje i v plánu sociálních služeb v Dačicích, což také svědčí o tom, že je o něj zájem. Jeho financování bude vícezdrojové, takže jsou nutná další jednání s ministerstvem práce a sociálních věcí i krajem," doplnil místostarosta města Jan Bartošek.