Chátrající nevzhledný kiosek u hlavního tahu rozhodně nedělá obci dobrou reklamu. "Osobně se mi to nelíbí a je to naše ostuda. Místo by se rozhodně mělo upravit a uklidit. Je to i vulgárně popsané, takže by se s tím mělo určitě něco dělat. Pamatuji si, že na začátku s tím měli dobrý záměr, chvíli tam fungovalo rychlé občerstvení i točená zmrzlina," vzpomněla obyvatelka Lásenice paní Helena. Pro místo se vzhledem k vulgaritám nasprejovaným na objektu vžil mezi místními a projíždějícími řidiči název "U šlemu".

Balíky slámy vypadly z auta a zdemolovaly plot. Škoda je 150 tisíc.
Balíky slámy vypadly z auta a zdemolovaly plot. Škoda je 150 tisíc

Bývalé i současné vedení obce se už několikrát snažilo situaci řešit. Ruce mu ale svazoval fakt, že pozemek, na kterém stánek stojí, není obecní. "Jedná se o nemovitost v soukromém vlastnictví a proto je pozice obce omezená. Po dohodě s vlastníkem jsme v minulosti zajistili odstranění nebo zamalování hanlivého nápisu, který se tam opakovaně objevuje. Souvisí s tím i další věc, a to, že nejsme obec s rozšířenou působností a nemáme stavební úřad. Veškerá kompetence v tomto případě tedy spadá pod městský úřad v Jindřichově Hradci," shrnul starosta Lásenice František Fojt.

Věci se ale v posledních měsících pohnuly a obec se možná nevzhledné plochy s kioskem už brzy zbaví. "Vlastník objektu nás informoval, že má zpracovanou technickou studii, která by měla řešit celý tento prostor. Obec jako vlastník malé části dotyčného pozemku se určitě připojí k nějakému smysluplnému řešení toho neutěšeného stavu," dodal starosta s tím, že záměr proměny prostoru s kioskem bude muset ještě projít stavebním řízením.

Osada Černé Údolí.
Plán stavět apartmány v Novohradských horách vyvolal odpor. Investor záměr stáhl

Podle informací Deníku plánuje vlastník pozemku v místě stánku vybudovat plnohodnotné parkoviště včetně řádného sjezdu ze silnice I/34. Odstavná plocha by měla sloužit jak k zaparkování vozidla, stejně jako na odpočívadle, tak i v rámci obce. Prostor doplní stánek rychlého občerstvení, který bude fungovat společně s dnes už probíhajícími prodeji zeleniny a dalšího zboží. V letošním roce by měla k revitalizaci prostranství u silnice vzniknout projektová dokumentace.