Řidiči a cyklisté, kteří v sobotu projížděli samotným srdcem České Kanady a zavítali náhodou i do Starého Města pod Landštejnem, museli mít pocit, že stali oběťmi nevysvětlitelného časového posunu a vrátili se o nějaké to století zpět.To by se skutečně mohlo zdát na první pohled, ale hned ten druhý přesvědčil bystrého pozorovatele, že vše je jaksi jinak.
V odění mužů sice převládal kov a kůže, zatímco dámy byly ošacené do hedvábí, krajek a sametu, ale fakt, že středověký rytíř třímá v ruce bezdrátový mikrofon a dopravu řídí dobrovolní hasiči, musel každého nevěřícího návštěvníka uklidnit a dovolit mu vrhnout se přímo do středu radovánek.
Konal se zde totiž už devátý ročník Staroměstských středověkých slavností, které mají díky okolní divoké krajině a blízkosti hradu Landštejna zvláštní kouzlo a lákají stále více lidí.
„Jezdíme sem už asi pátý rok. Každoročně totiž pořádáme s rodinou a několika přáteli týdenní cyklistickou dovolenou a v posledních letech ji plánujeme i podle toho, abychom mohli navštívit zdejší slavnosti. Jejich návštěva se už stala nedílnou tradicí našich prázdnin," vypráví mi před jedním ze stánků s občerstvením sympatická Lucie Janouchová z Prahy ve chvatu, neboť se stejně jako ostatní urychleně přesunuje před budovu obecního úřadu, aby přivítala českého krále Jana Lucemburského s chotí Eliškou.
Ten již tradičně zahajuje místní slavnosti a uděluje své svolení jarmarečníkům.
„Kdo však nebude dodržovat poctivou míru a váhu nebo bude jinak šidit, toho moji zbrojnoši na místě ztrestají," varuje se vztyčeným prstem a vydává se i s celým početným doprovodem na obhlídku tržiště. Při nepoctivém prodeji však nikdo přistižen nebyl a všichni trhovci přežili bez úhony.
Všechen lid se tedy mohl konečně začít veselit a vybírat bylo skutečně z čeho. Program celého dne byl neskutečně nabitý . Se svými dobovými nástroji potěšila uši všech středověká skupina Elthine, rytířský turnaj předvedli šermíři z družiny Memento Mori a svými povedenými kousky bavil kolemjdoucí kejklíř a žonglér Křupíno.
Účinkující se na pódiu pod širým nebem střídali celý den a svou trochou do mlýna přispěla i hudební skupina z partnerského města Kautzen.
Celý vydařený den končil až dlouho v noci, kdy nebe nad Starým Městem rozzářil pestrobarevný ohňostroj.