Staré skříně se mohou odvést do sběrného dvora, někde však jen řádně rozebrané.

Nutno rozštípat

„Objemný odpad bereme pouze ve skladném stavu, takže například starý nábytek by měl být rozebraný nebo rozštípaný na malé části,“ sdělil vedoucí jindřichohradecké pobočky firmy AVE CZ Jiří Holický. Obyvatelé panelových bytů v Jindřichově Hradci tak musí buď s nábytkem zápolit doma nebo na veřejném prostranství. Neměli by však přistupovat k nezákonné cestě a ponechávat starý nábytek u kontejnerů nebo ho vyhazovat do přírody.

„Není možné pohodit domovní odpad u kontejnerů nebo jinde. Týká se to veškerého odpadu z domácností i například vyřazeného nábytku,“ informoval vrchní strážník jindřichohradecké městské policie Luboš Müller.

Pokud tak občan jedná, porušuje tím vyhlášku o odpadech. Ve sběrném dvoře vezmou přitom bezplatně nábytek každému s trvalým pobytem v Jindřichově Hradci. Se starým nábytkem nemají naopak problémy lidé, kterým se líbí a zabývají se jeho restaurováním. „Já nic nevyhodím, všechen nábytek si opravím a znovu použiji, už jsem zrestaurovala i pár kusů, které lidé odložili,“ pochlubila se Kateřina Řimnáčová.

Pouze celé skříně

V Dačicích mají sběrný dvůr v podstatě na jakýkoli odpad. „Jsou tam i podmínky pro uložení nábytku a velké kontejnery například na plasty či papír. Odvoz nábytku si však musí zajistit každý sám,“ potvrdil vedoucí odpadového hospodářství dačického městského úřadu Jaroslav Horák.

O vyhozené skříně se postarají i v Třeboni. „Každý může přinést nábytek i vcelku do sběrného dvora, odborná firma ho pak řádně zlikviduje. Jednou do roka pořádáme i svozový den, kdy lze nepotřebné kusy postavit i na ulici,“ popsal jednatel Technických služeb Třeboň Vladimír Janíček.