Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostové chtějí zdržet průzkum

Jindřichohradecko - Obce se zřejmě odvolají proti rozhodnutí, které posvětilo zkoumání vhodnosti lokality Čihadlo pro vybudování úložiště.

31.10.2014
SDÍLEJ:

Hlubinné úložiště má v ČR začít fungovat v roce 2065, stavět se má začít v roce 2050, místo, kde vznikne, má být známo do roku 2025, do té doby ale musejí geologové dělat nutné průzkumy. O místo pro úložiště „soupeří“ osm předběžně vytipovanýchFoto: SÚRAO

Část zainteresovaných obcí se rozhodla postavit rozhodnutí ministerstva životního prostředí, které v minulém týdnu posvětilo geologický průzkum, jehož účelem je zjistit vhodnost lokality Čihadlo pro zamýšlené vybudování úložiště radioaktivního odpadu.

Ve středu se sešli starostové, aby se dohodli na jednotném postupu. „Shodli jsme se, že nejlepší alternativou bude odvolat se a podat rozklad tohoto rozhodnutí na ministerstvo. S největší pravděpodobností se k němu připojí Lodhéřov, Světce i Pluhův Žďár a možná i Deštná, která však ještě váhá," informovala starostka LodhéřovaZdeňka Klesalová, podle níž je největším problémem zejména to, že ministerské rozhodnutí přišlo v nevhodnou dobu.

„Vyjádřit se musíme do úterý. Je však těsně po volbách a nová zastupitelstva se nestačila ještě ani sejít, natož aby se s obsahem rozhodnutí měla možnost seznámit. Je navíc možné, že se někde vymění i starosta. Jde nám tedy hlavně o to, aby došlo k posunutí této lhůty, která je nedostatečná, což podle mého není zcela fér," vysvětlila Zdeňka Klesalová, proč obce chtějí takto postupovat.

Podle tiskové mluvčí Správy úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO)Ivany Škvorovéspráva s případným podáním rozkladu musí počítat.

„SÚRAO respektuje podání rozkladu od obcí či jiných účastníků řízení proti rozhodnutí ministerstva životního prostředí ke stanovení průzkumného území. V současné době čekáme na rozhodnutí ministerstva, které po vypořádání připomínek vydá konečné rozhodnutí. Do procesu rozhodování nemůžeme a ani nechceme zasahovat," uvedla Ivana Škvorová.

Na nabytí právní moci ministerského rozhodnutí je mimo jiné vázáno i čerpání milionových dotací pro dotčené obce. Pokud se však rozhodnou k podání rozkladu, může se toto dle slov tiskové mluvčí ministerstva životního prostředíPetry Roubíčkovézdržet až o několik měsíců.

„Pokud o rozkladu nerozhodne do 30 dní krajská pobočka ministerstva, bude se jím zabývat rozkladová komise a definitivní verdikt přísluší ministrovi. Pak ale ještě nastupují odvolací lhůty, které jsou 30, 60 a 90 dní," objasnila tisková mluvčí.

Autor: Milan Soldán

31.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

V základní škole v Lodhéřově se opět zapojili do projektu 72 hodin.

Lodhéřovští žáčci uklízeli okolí školy

Výstavba lékařského domu v Bystřici se přiblížila

Nová Bystřice – Až 29 milionů korun by mohla stát výstavba lékařského domu na Mírovém náměstí v Nové Bystřici.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Pohotovost pro dospělé v Dačicích v sobotu neotevře

Dačice - Tuto sobotu se lidé z Dačicka budou muset obejít bez místní lékařské pohotovosti pro dospělé.

Chtěl si ponechat nalezený mobil

Nová Bystřice - Neodevzdat nalezenou věc se může pořádně nevyplatit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení