Výnosnost z daní za první pololetí je nízká, plánují se úsporná opatření

V Jindřichově Hradci činí propad k poslednímu červnu letošního roku oproti prvnímu pololetí loňského roku 7,8 milionů korun. Informovala o tom Zdeňka Klímová z finančního odboru městského úřadu. Úsporná opatření už byla nastartována hned po prvním čtvrtletí, kdy se ukázalo, že do městské pokladny přiteče méně peněz, než se předpokládalo. S ještě horším průběhem se ale počítá v druhém pololetí roku.

„Očekávaný propad je až 35 milionů za celý rok,“ doplnila Klímová.
V Třeboni jsou na tom o trochu lépe. „Daňový pokles činí k poslednímu červnu 2,7 milionu korun,“ sdělila Iveta Bajerová z finanční správy města. V Dačicích je výnosnost za letošní půlrok menší o 2,4 milionu korun. „S propadem jsme počítali, proto jsme některá úsporná opatření již zavedli. Nezačínáme nové stavby, necháváme jen ty, které nám nyní běží,“ prohlásil starosta Rudolf Hájek.

V současné době je to v Dačicích například dostavba školy. „Tu již dokončujeme, uvidíme jaká situace nastane na podzim. Očekáváme, že se to ještě zhorší. S většími výdaji se musí počítat do budoucna také na zimní údržbu,“ zakončil Hájek. V menších obcích je situace různá. Například ve Strmilově klesl výtěžek o patnáct procent za půl roku. „V rozpočtu nám bude chybět tak jeden milion korun, letos máme rezervu a vyjdeme, horší to bude příští rok. Naplánované akce na letošní rok už nejdou zrušit, ale dále se samozřejmě budeme více rozmýšlet,“ řekl starosta Jaromír Krátký.

V jiných obcích jsou však na tom rozhodně lépe. Žádný citelný pokles daňového výtěžku nemají v Novosedlech nad Nežárkou. „Výnosy se zhruba rovnají úrovni minulého roku, velmi opatrně jsme rozpočtovali, proto by nám peníze chybět neměly ani v budoucnu,“ potvrdil starosta Filip Mencl.

V Kostelní Radouni mají podle slov starosty Ladislava Ayrera z daní dokonce o čtyři tisíce korun víc.

Renata Pávková