Když se ve čtvrtek ráno seniorka Ivana Krejčová podívala z okna svého domu v Jarošovské ulici, nevěřila vlastním očím. Mohutný zelený dub, který na místě mezi starou hasičárnou a sportovní halou rostl po dobu několika lidských generací, se kácel k zemi.

„Tahle hrůza, která se přihodila, mi popravdě vehnala slzy do očí. Tenhle dub bílý byl jedním z osmi vzrostlých stromů, které v této části centra Hradce rostly. Po jeho pokácení zde zbývá poslední staletý kaštan,“ vypráví Krejčová.

Ve svém dalším vyprávění hradecká seniorka naznačuje, že záležitost s kácením není tak banální, jak by se na první pohled mohlo zdát. Dub, ze kterého jsou nyní už jen třísky a polínka, byl původně chráněný zákonem.

„V červenci roku 2006 rozhodl hradecký městský úřad 
o tom, že takzvanou Singerovu zahradu, jejíž byly dub 
a ostatní stromy součástí, zaregistruje jako významný krajinný prvek,“ přibližuje Krejčová

Rozhodnutí o Singerově zahradě, ve které se dub donedávna nacházel, jakožto významném krajinném prvku, bylo ale po několika letech zrušeno.

Na slova Ivany Krejčové reagoval jindřichohradecký místostarosta Bohumil Komínek. „V Růžové ulici vzniká nové obchodní a zdravotnické středisko. Pochopitelně potřebuje mít jistý systém zásobování a dopravního obsluhování. Proto bylo potřeba rozšířit zadní příjezdovou cestu. K tomu náleží i rozšíření vodovodního řadu, posunutí veřejného osvětlení a nutnost napojení požární vody,“ sdělil důvody, proč se mohutný dub odporoučel k zemi.

„Dům sv. Floriána, jak se vznikající centrum jmenuje, otevírá 16. května. Proto byl nejvyšší čas s těmito pracemi začít,“ vysvětlil místostarosta a pokračoval, že rozhodnutí o kácení dubu existuje již od loňského září.

„Vše má navíc jak souhlas hokejistů, tak svolení dopravní komise, rady města, dopravní policie a dalších dotčených orgánů. I když to člověka mrzí, dub musel pryč. Neexistovalo totiž jiné východisko,“ uvedl na závěr Bohumil Komínek.

Ivana Krejčová pokácení stromu lituje. Naznačila také, že se bojí o kaštan, který na místě Singerovy zahrady zůstal jako poslední.