Například v Jindřichově Hradci tvoří rozdíl proti začátku minulého roku zhruba osm milionů korun. Podle starosty Stanislava Mrvky má však město dostatek prostředků, takže to jeho chod nijak neohrozí. „Fungujeme jako zodpovědná domácnost, takže máme na našich účtech dostatečné rezervy a máme tedy kam sáhnout. Z tohoto pohledu je nám tedy jedno, zda peníze přijdou v únoru, březnu nebo někdy jindy. V každém případě se ale těšíme, že nakonec dostaneme více, jak slibuje ministr financí," poznamenal k nečekaně nižším příjmům starosta.

Daňové výnosy se přitom v souladu s novou legislativou v loňském roce zvýšily. Většina samospráv tomu přizpůsobila své rozpočty a nepočítala s tím, že se příjmy vrátí prakticky na původní úroveň.

Rovněž v Dačicích podle slov starosty Karla Macků propad v příjmu z daní zaznamenali. Za leden a únor to bylo oproti stejnému období loňského roku zhruba 2,3 milionu korun.

„Samozřejmě je to problém. Máme postavený rozpočet na základě údajů z předchozích let a zatím parametry daňových příjmů nejsou naplněny, i když doufáme, že v průběhu roku se to vyrovná. Na překrytí propadu příjmů po určitý čas máme finanční rezervy, ale peníze musejí přijít," říká Karel Macků.

Zdůrazňuje, že zahájené investiční akce již nelze zastavit. „Výběrová řízení už máme vypsaná. Vždy se snažíme začínat již v úvodu roku," dodal.

Větší města v regionu tedy s největší pravděpodobností žádné velké finanční komplikace nečekají, přestože rozdíl v jejich příjmech se začátkem roku šplhá do milionových částek. Otázkou ale zůstává, jak se s nižšími částkami na účtech vyrovnají menší obce.

Ty totiž často otáčejí doslova každou korunu a také jejich rozpočty počítaly se sumou o poznání vyšší.

Například starostka Lodhéřova Zdeňka Klesalová však nepředpokládá, že by financování obce tato nepříjemnost mohla zásadním způsobem ohrozit. „Neřekla bych, že nám to udělá nějakou čáru přes rozpočet. V našem případě by měl být ten rozdíl někde v řádech tisíců. Samozřejmě, vždy je to určitý problém, pokud peněz přijde méně, než s čím jsme počítali. Naštěstí máme obecní rozpočet postavený tak šikovně, že vždycky s něčím takovým počítá," konstatovala.