Zemědělci tak chtěli poukázat na nesmyslnost připravovaného zrušení zelené nafty, tedy šedesátiprocentní vratky spotřební daně na naftě. Tu, bohužel, mezitím vláda zrušila.

Na stanovišti u bývalé „traktorky" v Jindřichově Hradci se ve středu v osm hodin ráno sjelo celkem deset traktorů a strojů. Po jejich nastrojení a krátké poradě řidičů s předsedou okresní agrární komory Janem Koutným dorazili i dopravní policisté, kteří apelovali na dodržování předpisů, aby se jízda obešla bez karambolů.

Úderem deváté hodiny se stejně jako na třech dalších místech Jindřichohradecka kolona agrárníků vydala nejdříve ke kruhovému objezdu u Stavcentu. Prvotní obavy, že se křižovatka „ucpe", se nepotvrdily. Traktory poměrně plynule zakroužily. Někteří řidiči se jen udiveně ptali, co se vlastně děje. Pak konvoj vyrazil směrem na Pelhřimov. To už ale bylo vidět i na čtyřproudové vozovce, že se začíná doprava zpomalovat a tvoří se fronty.

Nakonec se protesní akce zemědělců na všech tazích podle zástupce vedoucího služby dopravní policie Milana Urbance obešla bez komplikací: „Snažili jsme se monitorovat pohyb kolon a v některých místech jsme řídili dopravu."
Řidička Jana se dostala ke kruhovému objezdu v Jindřichově Hradci u Stavcentu ve chvíli, kdy tudy projížděli protestující agrárníci ve směru od Kardašovy Řečice. „Přede mnou byly dva kamiony, takže jsem pořádně neviděla, že policisté usměrňují na kruhu dopravu, ale čekala jsem jenom chvilku. Myslím si, že za české potraviny je nutné bojovat," uvedla.

Jestli to takhle půjde dál, nastane úplný úpadek venkova. Ztratíme konkurenceschopnost, bude k nám proudit ještě víc nekvalitních potravin. Lidé na vsi nebudou mít práci a začnou odcházet.

To jsou argumenty, které ve středu dopoledne padaly z úst traktoristů, kteří se zúčastnili protestní akce agrární komory namířené proti zrušení zelené nafty.

Martin Outlý ze zemědělského podniku Zevera Horní Radouň točí volantem traktoru už pět let a je přesvědčený o tom, že protest je pro dobrou věc. „V Polsku a všude jinde jsou zemědělci hodně dotovaní  ze všech stran, tak musíme mít schopnost jim konkurovat. Práce na vesnici musí člověka bavit. Je to hodně hodin, aby bylo trochu peněz," míní Outlý.

Jeho kolega Alexandr Havlíček dodává, že to vypadá, jako by vláda chtěla zemědělce zrušit. „Chtějí dovážet špatné potraviny z Polska, nebo jak si to představují? Ti, co o tom rozhodují, by určitě práci v zemědělství nedělali," míní traktorista a poukazuje na výrok ministra financí Miroslava Kalouska, který naznačoval, že zemědělci nejsou něco víc než ostatní profese, takže proč privilegia a taková podpora.

Alexandr Havlíček ještě doplnil, že se zavřelo plno fabrik a na vesnici práce kromě zemědělství téměř žádná není: „Šestnáct let jsem dělal na pile na Barboře, pak ji koupil Babiš a ze dne na den nás zrušil. Naštěstí se mi podařilo sehnat místo."