Policejní ředitel brig. gen. Luděk Procházka zhodnotil výsledky roku 2023 ve všech sledovaných oblastech, včetně dopravní nehodovosti, kriminality, práce operačního střediska či počtu legálně držených střelných zbraní v Jihočeském kraji.

"Celková kriminalita byla v loňském roce na stejné úrovni s rokem 2022. Konkrétně se v kraji stalo 8 917 trestných činů, což je o jeden skutek více než v roce 2022. Objasněnost těchto případů je bezmála 60 procent. Významný nárůst představuje kybernetická kriminalita. Počet případů překonal hranici jednoho tisíce případů, přesně 1081. V roce 2022 to bylo 912 případů," naznačil Jiří Matzner.

V loňském roce vyšetřovala jihočeská mordparta pět těch nejzávažnějších případů, a to vražd. "Můžeme konstatovat, že u čtyř případů zjistili kriminalisté pachatele, byť administrativně se budou ještě některé případy uzavírat v letošním roce. Jediným pomníčkem loňského roku tak zůstává vražda miminka, jeho tělíčko bylo nalezeno v létě v Lipně nad Vltavou," pokračoval policejní mluvčí. Jak již Deník informoval, tělíčko dítěte zabalené v pytli našel ke konci července muž z Lipna nad Vltavou v kontejneru na posyp u jednoho z místních bytových domů.

Nemohl to udělat nikdo místní, jsou přesvědčení lidé. Na místě, kde se tělíčko novorozence našlo, je dřevěný kříž s plyšovým medvídkem.
Vražda novorozence. Z kontejneru na Lipně šel zápach, muž tu našel mrtvé dítě

Ani po půl roce se kriminalistům nepodařilo zjistit, kdo hrůzný čin spáchal. Šli po horké stopě, ale ta se po měsících intenzivní práce nepotvrdila. Proto znovu žádají o pomoc veřejnost.

Z policejní statistiky.Zdroj: Policie ČR

Více o těchto násilných činech ZDE.

Smutná čísla dopravních nehod

V roce 2023 se stalo v Jihočeském kraji k 4 640 dopravních nehod. Při nehodách a haváriích bohužel zahynulo 47 osob. "Evidujeme tak o jedno tragické úmrtí méně, než v roce 2022. Alarmujícím je ale počet viníků dopravních nehod ovlivněných alkoholem. Celkem 355 opilých řidičů, kteří způsobili dopravní nehodu, je značně vysokým číslem," upozornil Jiří Matzner a doplnil, že nejtragičtějším měsícem na jihočeských silnicích byl srpen, kdy zemřelo osm osob.

Více o tragických nehodách ZDE.

U jihočeské policie sloužilo v loňském roce 2 117 policistů, přestože se nábor nových posil docela dařil, stále by jihočeská policie potřebovala posílit o zhruba 240 mužů či žen. Také jihočeští policisté se podíleli a střídali při nasazení na slovenské hranici. Na našich hranicích s Rakouskem a Německem odsloužili Jihočeši skoro stovku hlídek. Mimo další úkoly byla činnost hlídek zaměřena na zjištění nelegální migrace.

Ani počet legálně držených střelných zbraní v Jihočeském kraji neklesá, stabilně tento počet zbraní každoročně roste, a to již od roku 1998. Aktuálně je v Jihočeském kraji 95 192 legálně vlastněných střelných zbraní.

Podívejte se na grafy vývoje kriminality na jihu Čech: 

A jaké priority si jihočeská policie stanovila pro letošní rok? "Boj s kybernetickou kriminalitou, drogovou scénou a zlepšování dopravní bezpečnosti. V preventivní oblasti se budou policisté zaměřovat na ochranu a práci s měkkými cíli," dodal Jiří Matzner.