Například ve Strmilově je matrikářka na jednu desetinu úvazku. Podle starosty Jaromíra Krátkého pracovnice zastává i řadu dalších funkcí od pokladní až po hospodářku.

„Není jistota, že se něco ušetří, ale spádově má naše matrika kolem dvou tisíc lidí, a to i z okolních obcí, kteří by museli jezdit jinam. Je třeba, aby tady matrika byla. Dříve jsme měli i malou stavební komisi, lidé si k nám chodili pro občanské průkazy, pasy 
a řidičáky. To by na úřadu vyššího stupně mělo být," zmínil starosta Strmilova Jaromír Krátký.

Ve stejném duchu hovoří 
i starosta Deštné David Šašek: „Jsme tímto záměrem ohroženi také, i když zatím žádné konkrétní informace nemáme. Již jednou zde rušení matrik bylo v roce 2001 a vloni se o něm začalo hovořit znovu, ale utichlo to." Také v Deštné matrikářka plní řadu dalších povinností, 
a jestli je podle starosty jediným argumentem pro rušení snaha státu ušetřit, tak by si ji město raději platilo samo, než ji rušit.

„Zaváděli jsme Czech Point, aby byl úřad blíže k lidem 
a teď  jdeme opačně. Budoucnost matriky se dotýká asi 1200 lidí, kteří by museli jezdit do Hradce. A je otázkou, jak to tam potom úřad zvládne. Děti se sice rodí v porodnici a ani tolik lidí doma neumře, ale pořád děláme změny příjmení, svatby a další úkony," doplnil David Šašek.

Starosta Slavonic Josef Urban je přesvědčený o tom, že lidé na městském úřadu jsou maximálně vytíženi a administrativy přibývá. Úkonů v rámci stavebního úřadu je ve Slavonicích podle starosty velké množství. A matrikářka vykonává i další práci. „Je nás sedm a nemyslíme si, že je úřad přemrštěně osazený úředníky. Ale bohužel, některé instituce potřebují zřejmě vykázat činnost a tak k nám chodí spousta dotazníků. Vyplňujeme čím dál tím větší množství formulářů pro statistiku a ostatní práce jakoby ustupuje," míní starosta Urban.

A není ani přesvědčen o tom, že by stát rušením stavebního úřadu a matriky něco ušetřil. „Když se měnily sociální služby, dali jsme pracovníky do Dačic, kde dělají stejnou práci. Ale občané na podporách tam teď musejí dojíždět, aby si dávky vyřídili. To je pak mrhání dávek," zdůrazňuje Josef Urban s tím, že by se vše mělo posoudit koncepčně.

Hradce, Třeboně a Dačic by se rušení matriky a stavebního úřadu nedotklo.