Bydlení pár kilometrů od města dnes není problém. Na Jindřichohradecku obce lákají stavebníky na výhodné ceny

,,Máme k dispozici 21 hotových zasíťovaných parcel v lokalitě u vodojemu. Zatím jsou prodané jen čtyři. Čekali jsme větší zájem, ale lidé chtějí bydlet blíž okresnímu městu,“ připustil starosta Strmilova Jaromír Krátký. Podle něj je to ale otázkou času, kdy na parcelách domy vyrostou.

Zájem o domy

V Blažejově je naopak o pozemky velký zájem. ,,Obec původní pozemky vykoupila a připravila k výstavbě. Během dvou až tří let se prodalo dvacet parcel, pouhých pět jich je ještě volných,“ přiblížil starosta Blažejova Petr Tóth. Stavební lokalita se nachází v Blažejově směrem na Hospříz a některé domy už jsou i zkoulaudované.

Důležitá je vzdálenost

Podle Tótha se zbytek parcel vyprodá ještě letos. Blažejov lidi podle něj láká hlavně kvůli dobré dostupnosti za prací do Jindřichova Hradce a čisté přírodě.
V Lodhéřově je o pozemky také zájem, ale ty ještě nejsou k výstavbě připraveny. ,,Čekáme, až bude dokončena digitalizace nového zaměřování. Bez toho pozemky nemůžeme převést. Určitě ale plánujeme zasíťovat a připravit k prodeji asi dvacet parcel,“ uvedl starosta Lodhéřova Jiří Dvořák. Parcely by podle něj měly být k dispozici tak do jednoho až dvou let.
Pro obce a města není prioritou na prodeji pozemků vydělat. Náklady na rozvedení sítí, srovnání terénu, vybudování přístupových silnic a osvětlení se totiž často vyrovnají ziskům z prodeje. ,,Jde nám hlavně o to, aby se k nám stěhovali rodiny a obec neupadala. Je to investice do budoucna,“ potvrdil záměry obcí lodhéřovský Dvořák.

„Dneska už má skoro každý auto, tak dojíždění není problém a určitě se dá kousek od města pořídit bydlení levněji. Kdybych neměla byt v Jindřichově Hradci, tak se po něčem poohlídnu třeba v Blažejově, to je do města jen pár kilometrů. Asi by mi ale vadilo bydlet někde na samotě, hlavně v zimě a s malými dětmi, které musí každé ráno do školy,“ uvedla na adresu bydlení Iveta Šmídová.

Eliška Bučinová