Odborářům se nelíbí, že zaměstnanecké benefity byly zařazeny do horní sazby daně z přidané hodnoty. Mohli by tak údajně přijít o benefit v podobě režijního jízdného, který platí i pro členy rodin zaměstnanců Českých drah, nebo například i jihlavského dopravního podniku.

„Protest považuji za zcela oprávněný. Rozhodnutí vlády zatížit daní z přidané hodnoty zaměstnanecké benefity, jako jsou stravenky, příspěvky na rehabilitaci či režijní jízdenky, tyto výhody přímo ohrožuje. Situace zaměstnanců v dopravě se tak zhoršuje,“ myslí si předseda Českomoravské komory odborových svazů Milan Štěch.

Kdo všechno se ale na Vysočině do stávky zapojí, nebylo včera odpoledne ještě jasné. „Stále nemáme žádnou oficiální informaci o stávce. Tudíž nevíme, jak bude situace vypadat,“ vyjádřila se Radka Pistoriusová z Českých drah.

Na vážkách jsou i odboráři dopravní společnosti Veolia Chrudim, která provozuje na Havlíčkobrodsku téměř padesát pravidelných autobusových linek. „Stále zde existuje prostor k jednání. Definitivní rozhodnutí ještě nepadlo,“ potvrdil odborový předák Karel Brandstein. S vedením společnosti by jeho organizace měla jednat ve čtvrtek.

Připojí se Zdar

Největší silniční dopravce na Vysočině, firma ICOM Transport, pod kterou spadá i ČSAD Jindřichův Hradec, se do stávky zřejmě nezapojí. „Jsme rádi, že nám cestující důvěřují, a nechceme je zneužívat k vynucování si malicherností,“ uvedla předsedkyně představenstva Kateřina Kratochvílová.

ICOM Transport například zajišťuje dopravu zaměstnanců Jaderné elektrárny Dukovany v třebíčském okrese. „Dušují se, že smluvní podmínky dopravy pro jadernou elektrárnu dodrží. Že její provoz nebude stávkou dotčen,“ informoval mluvčí elektrárny Petr Spilka.

Deník se pokoušel kontaktovat i zástupce odborářů ICOMu Jiřího Punčocháře, aby se k této citlivé záležitosti vyjádřil. Bohužel měl celý den vypnutý mobilní telefon.

Kdo se ke stávce určitě připojí, jsou odboráři ze žďárské dopravní společnosti Zdar. Cestující by se však do práce měli dostat bez potíží. Autobusy budou jezdit na linkách jako v jiné dny. „Mluvil jsem s našimi odboráři, kteří se vyjádřili v tom smyslu, že stávku podpoří pouze symbolicky. To znamená, že vyvěsí vysvětlující letáky, pravděpodobně ve všech autobusech, ale to zatím nebylo pevně stanoveno,“ informoval ředitel závodu osobní dopravy firmy Zdar Pavel Zdražil.

Zatím nejasná situace ohledně toho, které spoje budou stávkou zasaženy, znervózňuje i vedení kraje. Hejtman Jiří Běhounek (ČSSD) proto vyzval vedení Českých drah i zainteresovaných odborových svazů, aby v co nejkratším termínu informovala o konkértních omezeních a dopadech protestní akce.