Expozici v objektu bývalého pohostinství díky vstřícnosti majitelů zřídil teprve loni letecký nadšenec Václav Paleček. Specializuje se na československou leteckou historii od první republiky po milénium. Hlavním tahákem muzea jsou dvě letadla ve venkovní expozici. „Jedním z nich je typ MiG-21 F-13, což byla nejrozšířenější nadzvuková stíhačka na světě a náš typ je vyrobený v Československu ve fabrice Aero Vodochody v roce 1971. Tento stroj jsme dokázali v našich továrnách kompletně vyrobit, včetně draku, motoru, elektroniky i výzbroje,“ přiblížil historii letadla majitel leteckého muzea. Vedle stíhačky si zájemci mohou prohlédnout také typ proudového motoru, který stroj poháněl.

Stíhačku doplňuje ještě vrtulník Mi-2, což je polský stroj vyráběný v licenci Sovětského svazu. Váže se k němu zajímavý příběh. „V době kdy tento náš vrtulník sloužil u vojsk ministerstva vnitra, použili ho filmaři při natáčení snímku Za trnkovým keřem s Tomášem Holým v hlavní roli. V roce 1990 byl předělán na záchranářský vrtulník a svoji kariéru ukončil v Pardubicích, kde sloužil pro výcvik nových pilotů v letecké škole,“ doplnil Václav Paleček.

Ilustrační foto
Útočník bezdůvodně na čerpací stanici napadl muže. Dal mu pěstí

Letadla ale zdaleka nejsou jediné, co letecké muzeum nabízí. "Máme tady palubní desky z letadel MiG, vojenských vrtulníků Mi, cvičného letounu Jak-11 a hlavně vystřelovací sedačky z letounů, které byly používané v naší armádě. Zajímavostí je proudový motor z cvičného proudového letadla L-29 Delfín. Máme tu i větroň L-13 Blaník, zapůjčený z letiště na Hosíně," nalákal návštěvníky majitel letecké expozice s tím, že děti se mohou do větroně i posadit a vyzkoušet si tak pozici a pohled pilota.

Václav Paleček není v oblasti letectví žádným nováčkem. Sám deset let pilotoval větroně a jeho otec byl pilotem vojenské stíhačky. "Vyrůstal jsem v rodině, kde byly letecké knížky, modely letadel a otec také občas přeletěl nad naším domem. Chtěl jsem být také profesionální pilot, ale čáru přes rozpočet mi udělala lékařská prohlídka, která zjistila poruchu barvocitu," zavzpomínal majitel leteckého muzea Václav Paleček. V současné době sdílí svoji vášeň pro letadla se synem, který sám pilotuje větroně. Spolu se svým otcem neustále hledá na inzertních i aukčních serverech nové exponáty do muzea.

Letecká expozice v Hrdlořezích je přístupná od 1. července a kromě pondělí bude otevřeno denně od 10 do 18 hodin. V září se otevírací doba zúží jen na víkendy. Podrobnosti najdete na stránkách muzea www.leteckemuzeum1slp.cz.