Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stíhačka od Otína je unikát

Jižní Čechy slibují ještě jeden podobný nález, o němž však historici zatím více informací tají.

17.5.2011 2
SDÍLEJ:

Vyzdvihování trosek německé stíhačky Focke - Wulf Fw 190 u Otína.Foto: Michael Šafránek (KHL)

indřichův Hradec – Obrovské štěstí se usmálo na členy jindřichohradeckého Klubu historie letectví (KHL) a pracovníky Muzea Jindřichohradecka. V pátek se jim totiž povedlo vyzdvihnout sestřelenou německou stíhačku Focke – Wulf Fw 190 z bitvy nad Jindřichohradeckem ze srpna roku 1944. „Podle Vojenského historického ústavu se v Čechách takhle zachovalé letadlo zatím nenašlo,“ uvedl člen KHL Aleš Hazuka.
Nyní se čištěním součástek zabývají konzervátoři Muzea Jindřichohradecka, aby mohly být ozdobou nově připravované expozice, která má být otevřena v listopadu.

„Dvacet let Klub historie letectví o sestřelené stíhačce ví, hledali jsme ji několikrát, dokonce jen pár metrů odtud, ale povedlo se to až teď,“ popisuje nesnadnou cestu k nálezu šéf klubu Vladislav Burian. Velkou roli totiž sehrála svědecká výpověď Jiřiny Kárové z Jindřichova Hradce, která tehdy jako pětiletá viděla, že stíhačka padala v Otíně za rybníkem u Kuniferu.

Svědeckých výpovědí bylo ale během let víc, jenže všechny vedly k domněnkám, že stíhačka v zemi není. Podle Vladislava Buriana na svědectví Jiřiny Kárové upozornili Ivo a Jiří Šaškovi, Pražáci, kteří na Jindřichohradecko jezdí a mají shodné zájmy s KHL. „Pikantní na tom všem je, že je to dokonce teta jednoho našeho člena. Dobré buchty jí jistě pochválil, ale na stíhačku se nikdy nezeptal,“ směje se Vladislav Burian.
K nalezení historického unikátu ale přispěla i novodobá technika, kdy nejnovější satelitní snímky ukázaly na tmavé místo.

Očité svědectví i tmavé místo na satelitním snímku bylo ještě potřeba ověřit. „Byl přizván archeologický technik Antonín Majer z Volyně, který provedl měření magnetometrem a potvrdil uložení kovových částí v hloubce tří až sedmi metrů,“ vyprávějí dále členové KHL.
Vyzvednutí trosek letadla se podle jejich slov připravovalo asi měsíc, dříve jej však nedovolilo počasí a podmáčená příjezdová cesta. Samotné dvanáctihodinové práce se pak zúčastnilo dvanáct lidí, členů klubu, pracovníků muzea a nechyběla již zmíněná pamětnice. „Firma Stavcent nám zapůjčila bagr a nákladní auto na odvoz,“ upřesnil Aleš Hazuka.

Podle jeho vyprávění se první úlomky objevily v hloubce dvou metrů, když objevili list vrtule, to nejcennější přišlo ale mnohem později.
„Během výkopu se kromě velkého množství plechů podařilo najít torzo zadní části trupu s ostruhovým kolem, tři kyslíkové lahve, několik přístrojů z kabiny včetně hodin, kompletní masivní podvozkovou nohu, palubní zbraně s množstvím munice ráže 13 a 20 mm a především nárazem poškozený motor BMW 801D-2,“ uvádí výčet Jiří Šašek.

Podle svědectví padala stíhačka k zemi kabinou, proto také byla nejhlouběji a značně deformovaná. „Přesto jsme našli řadu zachovalých přístrojů,“ dodal Hazuka. Dodává, že z letadla se našly zhruba tři čtvrtiny, protože podle svědků se Němci snažili stíhačku po pádu vytáhnout, ale podařilo se jim získat jenom část.

Zachovalost nalezených součástek si ale pochvalují konzervátoři. „Své nejspíš udělala olejová kapsa. Kdyby ty zbraně nebyly deformované, tak by se z nich klidně dalo střílet,“ uvedl včera při čištění zbraní konzervátor Muzea Jindřichohradecka Tomáš Fedra.

Zajímavá je historie i pilota stíhačky, jímž byl velmi pravděpodobně tehdy dvaadvacetiletý Hubert Engst, což ale mohou potvrdit až po čištění případné nálezy výrobního či taktického čísla letounu. Engst po sestřelení v letecké bitvě nad Jindřichohradeckem v souboji s americkými bombardéry tehdy z hořícího letounu vyskočil a zachránil se. V té době patřil k ostříleným veteránům a byl patrně jediným pilotem své jednotky, jenž s ní létal od jejího založení v létě 1943 až do května 1945. Sám byl v průběhu své stíhací kariéry čtyřikrát sestřelen. „Již nežije, ale kontaktovali jsme jeho syna Wolfganga, který byl nálezem nadšený, ale nemohl hned kvůli operaci očí přijet. Slíbil, že přijede na vernisáž expozice bitvy nad Jindřichohradeckem v listopadu,“ uvedl Aleš Hazuka.

Jižní Čechy slibují ještě jeden podobný nález, o němž však historici zatím více informací tají.

Autor: Jana Hýbková

17.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Patricie Kryzanová se narodila 21. září Vendule Zdychyncové a Lubomíru Kryzanovi ze Slavonic. Měřila 50 centimetrů a vážila 3500 gramů.
5

Právě jsme se narodili: Pětice nových miminek

Členové klubu Okinawa Karate Do Slovan J. Hradec. Zleva: Jiří Snížek, Karolína Šlechtová, Jana Stropková, Anna Rypalová a trenérka Eliška Hriadělová.

Karatistka Karolína Šlechtová vyhrála Ninja Cup

Hokejový obránce Zbyněk Michálek bude hrát ve Spartě, láká ho olympiáda

Jindřichův Hradec, Praha – Zvučnou posilu do své defenzivy získali hokejisté pražské Sparty. Jejich řady rozšíří 34letý obránce Zbyněk Michálek, který je odchovancem jindřichohradeckého hokeje.

Lidé zapomínají peníze v bankomatech

Jindřichův Hradec - Zhruba každé dva měsíce si někdo v Hradci vybere peníze, ale už si je neodnese.

Ve Staré Hlíně se lidé napojují na kanalizaci

Stará Hlína - Čistírna odpadních vod a splašková kanalizace ve Staré Hlíně byly předány k předčasnému užívání.

Sobota láká za zvířátky nebo na pouštění draků

Jindřichohradecko - V sobotu rozhodně nemusíte zůstávat doma, ale můžete se vydat za zábavou. Výběr tipů je velký.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení