O tom, zda studenti budou skládat zkoušku, rozhodne vláda a sněmovna. Ředitelé škol v okrese jsou pro její zrušení.

Ředitelé škol na Jindřichohradecku možné zrušení maturity vítají.

„Jsem jednoznačně a do krve proti státní maturitě. Byl bych rád, kdyby ji zrušili. Jestli chtějí měřit znalosti, měli by začít zespodu od základních škol ,“ komentoval ředitel Střední odborné školy a učiliště v Jindřichově Hradci Karel Chalupa.

Zrušení však může přinést komplikace. Parlament by musel schválit jiná pravidla, podle kterých se bude státní maturita v červnu řídit. Česká republika by také musela možná vrátit peníze, které na projekt získala z Evropské unie. Do roku 2013 může čerpat až 405 milionů korun.

„Jsem pro zrušení státní maturity. Sice by musely nastat změny v legislativě a vznikly by i další komplikace, ale přesto bych byl rád, kdyby poslanci a vláda návrh podpořili,“ sdělil ředitel Střední zdravotnické školy v Jindřichově Hradci Jan Moudrý.

Studenti maturitního ročníku teď neví, co je čeká. „Nelíbí se mi, že by se zase mělo něco měnit. Když už se konala generálka zkoušek a bylo vynaloženo takové úsilí, tak by státní maturita měla být. Politici by neměli stále dělat nějaké změny, protože pak nevíme na čem jsme. Já jsem spíše pro státní maturitu,“ uvedla studentka jindřichohradeckého gymnázia Lucie Schmiedová.