K vidění budou pravěké artefakty pocházející z regionu, například kolekce mezolitické štípané industrie, římské mince a další. "Mohu vyzdvihnout nález dvou měděných sekyrek z období eneolitu, které jsou až pět tisíc let staré. Letos v dubnu pak byl objeven depot dvanácti bronzových předmětů z přelomu střední a mladší doby bronzové, který obsahuje například sekery, hrot kopí a náramky," nalákal návštěvníky archeolog muzea Jan Kocina a dodal, že artefaktů z pravěké doby v regionu není mnoho a proto jsou pro odborníky vzácnější. "Pro trvalejší osídlení Jindřichoradecka máme stopy až od přelomu sedmého a osmého století našeho letopočtu, tedy raného středověku," přiblížil.

Hasiči v Dešné několik hodin vyprošťovali traktor s cisternou s kejdou, která se převrátila na dům.
Z převrácené cisterny vytekla kejda. Návsí se šířil nepříjemný odér

Vystavované předměty pocházejí výhradně od spolupracovníků muzea, kteří se rozhodli o ně podělit. "Odevzdali je do muzea, kde jsou tyto předměty odborně nakonzervovány, podrobeny dalším analýzám a následně uloženy v klimaticky chráněných depozitářích," upřesnil Jan Kocina.

Výstava Stopy pravěku Jindřichohradecka bude veřejnosti přístupná do 6. ledna 2023 a poté od 1. dubna do 31. července 2023.

Buřty s bílým práškem se našly v ulici Schwaigrova.
Po Hradci se povalují otrávené návnady, buřty s louhem mohou psy zabít