Podle Jiřího Švarce z Povodí Vltavy lze ale předpokládat, že hladina bude stoupat. „Záleží samozřejmě na srážkách. Zem je nasáknutá a voda teče tím pádem do toků,“ vysvětlil.
To, že povodně jsou pro Jihočechy tématem číslo jedna, potvrdil i Jiří Michalec z Hutí u Bechyně.
„Momentálně je u nás situace taková, že k vylití Lužnice z koryta na naší levé straně stačí asi 40 centimetrů. Máme obavy a stále sledujeme dění na internetu,“ uvedl v neděli odpoledne.
Ačkoliv se o víkendu objevovaly vydatné dešťové přeháňky i na Jindřichohradecku, voda zde zatím žádné větší škody nenapáchala a hasiči zasahovali jen u několika případů.
„Většinou se jednalo o čerpání vody ze sklepů a odstraňování popadaných stromů, ale na Dačicku pomáhali také záchranné službě se sanitkou, která zapadla do bahna,“ uvedla mluvčí hasičského záchranného sboru Nicol Hovorková.
V noci na neděli zasáhly téměř celé území jihočeského kraje silné přívalové deště. Voda na mnoha místech opustila koryta řek i potoků a záchranáři museli evakuovat stovky lidí. Jihočeský hejtman Jiří Zimola proto z důvodu bezprostředního ohrožení životů, zdraví a majetku vyhlásil stav nebezpečí.
U Vodňan zasahoval policejní vrtulník a zachraňoval čtyři osoby, ke kterým nebylo možné se jinak dostat. Na železnici museli uzavřít tratě Volyně – Strakonice a Vodňany – Prachatice. Stovky domácností zůstaly včera bez elektřiny.
Opustili domovy už ve tři ráno
Zhruba stovka lidí z Husince a Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku musela včera opustit své domovy.
„Ve tři hodiny ráno začala evakuace. Celou dobu jsme byli ve spojení s hrázným z Husinecké přehrady. Obyvatele z nejvíce ohrožených domů jsme evakuovali do místního kulturního domu, někteří odešli k příbuzným. Co teď nejvíce potřebujeme? Prostředky na úklid,“ poznamenal strunkovický místostarosta Rudolf Toušek. V Husinci skončilo zcela pod vodou místní hřiště. Průtok Husineckou přehradou byl včera v podvečer sice nižší, ale vody bylo stále tolik, že lidé z vytopených domů nemohli začít dezinfikovat a sušit. „Musejí počkat, až voda opadne,“ konstatoval za povodňovou komisi prachatický starosta Jan Bauer.
Ve Vimperku vytekla řeka Volyňka z koryta a zaplavila místní komunikace. Ve Čkyni se situace přiblížila téměř té, kterou místní zažili při povodních v roce 2002. Volyňka zatopila šest domů a jednu z místních firem. „Obyvatelé byli evakuováni, ale v současné chvíli jsou již zpátky a uklízí škody,“ informoval starosta obce Čkyně Stanislav Chval.
Písek velkou vodu nakonec přečkal
V Písku už od rána vyklízeli hasiči Městský ostrov, kde se očekávala voda. Také nábřeží u Kamenného mostu zatarasili zábranami proti vodě. Největší drama se však odehrávalo na Blanici v Protivíně. Evakuovali zde přibližně dvě stovky osob. „Ráno se zdálo, že rozhodnutí o evakuaci je zbytečné, odpoledne už se tomu nesmál nikdo,“ řekl starosta Protivína Jaromír Hlaváč. Vyklizena byla asi stovka domů ve městě a okolí. S evakuací obyvatel pečovatelského domu začali už ráno.
V Protivíně by se hladina řeky už neměla zvyšovat. Podle informací starosty Jaromíra Hlaváče došlo ke kulminaci kolem šesté hodiny večerní. Voda se zastavila asi osm centimetrů pod tělesem mostu. V půl osmé večer už klesala. Kritická situace byla v Milenovicích, které leží na Blanici nad Protivínem. Voda zde zaplavila třetinu domů. Ke zřícení mostu, které hrozilo odpoledne, ale nedošlo.
V Písku byla nakonec situace včera večer klidná, nejkrizovější očekávání o ničivé povodni se naštěstí nenaplnila.
Evakuovali chataře i školu v přírodě
Dvě stě padesát lidí museli kvůli velké vodě evakuovat ve Vodňanech. „Šlo převážně o chataře z osady podél řeky Blanice,“ uvedl Ludvík Musil z tamní radnice, který má na starosti krizové řízení.
Do náhradního azylu se muselo v noci ze soboty na neděli přestěhovat i jednadvacet lidí z Bavorova. „Hasiči nás vzbudili před třetí hodinou. Vzali jsme to nejnutnější a šli. Až ráno nás převezli do chatky pro další věci. Ale museli jsme už na člunech, jinak bychom se tam nedostali,“ uvedl Jiří Kratochvíl z Prahy, který byl v Bavorově na dovolené. Nebezpečně stoupající hladina Volyňky vyhnala chataře také z Volyně.
Ve většině obcí se snažili ohrožení lidí zabránit. Například kemp ve Střelských Hošticích, který je v těsné blízkosti Otavy, opustilo včera v 6 hodin ráno na výzvu policie osmdesát lidí. Podle starosty obce Petra Janocha byly s předstihem evakuovány také handicapované děti z místní školy v přírodě. „Voda už ale soustavně klesá a děti se mohly do školy vrátit,“ dodal.
Krumlov ohrožuje Polečnice
Na Českokrumlovsku voda v noci na neděli hasiče nejvíce zaměstnala na Křemežsku, kde se během prudkých dešťů rozlil Křemežský potok. Podle starosty Josefa Troupa byly postiženy všechny křemežské osady. „Nejvíce Chlum, Stupná a Loučej. Naštěstí se voda dostala jen do několika sklepů, odkud ji hasiči odčerpali,“ uvedl Troup. Největší škody ale způsobila na komunikacích.
Na preventivních opatřeních naplno pracovali i v Českém Krumlově, kde se už místy rozlila do okolních zahrádek řeka Polečnice.
Lidé uvízli v zaplaveném autě
I když na Českobudějovicku hladiny Malše a Vltavy během neděle klesaly, přívalové deště v noci ze soboty na neděli pořádně vystrašily obyvatele v Jaronicích u Dubného. Zhruba půl hodiny před sobotní půlnocí se voda vylila do zahrádek, dvorků, sklepů a na místní hlavní silnici. „Zaplavila nám celý dvůr a sklep, ale dům ne,“ uvedla včera obyvatelka Marie Steinhaislová. „V noci nám pomáhali hasiči a půjčili nám ponorné čerpadlo,“ dodala.
V Jaronicích tak několik obyvatel muselo celou neděli odčerpávat vodu a uklízet bahno. Hasiči zachraňovali dva lidi z uvízlého auta.
Zpravodajové Deníku