„Padlo přes tisíc kusů kapra s délkou kolem pětačtyřiceti centimetrů, asi 200 kusů kapra o velikosti 50 až 70 centimetrů a na 50 kilogramů bílé ryby, tedy plotice nebo cejna,“ upřesnil Josef Prüher, vedoucí rybářských stráží českokrumlovské místní organizace Českého rybářského svazu pro střední část Lipna.

Za touto pohromou podle rybářů stojí kromě útoků predátorů, tedy vydry a u přítoků také kormorána nebo volavky, rovněž pohyb hladiny lipenské přehradní nádrže. „Před zimou ryby ve vodě vždy zakomorují. Jenže když například letos během zimních měsíců poklesla hladina Lipna až o 1,2 metru, do komorových hnízd se dostane led, o který se ryby popálí a následně hynou na různá plísňová onemocnění. Anebo se v kapse vzniklé mezi hladinou vody a vrstvou ledu udusí,“ vysvětlil Josef Prüher. Obdobné nebezpečí přitom nehrozí jen rybám. „Stejně jsou ohroženi raci nebo škeble,“ podotkl člen rybářské stráže Petr Vácha.

S hladinou Lipna podle rybářů hýbají vodohospodáři každoročně, nikdy však ne tak výrazně, jako právě během uplynulé zimy. „Dříve se voda upouštěla koncem listopadu, takže ryba se stačila stáhnout. To už teď neplatí – jakmile napadne více sněhu, hladina jezera jde rychle dolů,“ uvedl Petr Vácha.

Podle mluvčí státního podniku Povodí Vltavy Petry Krainové pohyb hladiny vody v jezeře byl během poslední zimy podobný jako v minulých letech.