VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od sousedů: Strážníci bez radarů? Vznikne chaos

Táborsko - Vezme nový silniční zákon městské policii právo měřit rychlost? Někdo je pro, jiný proti.

13.8.2008
SDÍLEJ:

Třeboňští strážníci s radarem. Foto: Deník/Lenka Novotná

Miroslav Soukup z Tábora je toho názoru, že strážníci měří rychlost jen z jednoho důvodu – obohacení městské kasy. Oponuje mu ale David Vávra ze Sezimova Ústí, který ve strážnících s radarem viděl aspoň malý pocit bezpečí na silnicích.

Rozporuplné názory vyvolala červnová změna silničního zákona, podle níž by strážníci nesměli měřit rychlost v obcích. Názory nejen obyčejných lidí, ale i expertů, se liší.

Kritikové se rozdělili na dva tábory. Jedni tvrdí, že se zhorší bezpečnost na silnicích, zatímco druzí oponují, že se z měření stal pro obce a jejich pokladny pouhý byznys. Tábor by tím dozajista přišel zhruba o jeden a čtvrt milionu korun každý rok.

„Podle mě vůbec nešlo o bezpečnost, ale pouhé obohacování městské pokladny. Měřit by měla státní policie a strážníci by se měli věnovat spíše veřejnému pořádku,“ odpověděl Soukup, který pokutě za vysokou rychlost v obci také neunikl. To ale kategoricky odmítá Vávra, jenž má čerstvé zkušenosti s měřením státní policie.

„Někdy v červenci mě překvapila hlídka státní policie, která měřila v naprosto nevhodném a rozporuplném úseku. Nabyl jsem dojmu, že policisté, a ne strážníci, měří jen za účelem zisku. S ničím podobným jsem se u strážníků nesetkal,“ sdělil naprosto opačné dojmy Vávra. Také experti na dopravu zastávají názor, že policie nebude schopna zajistit měření v takovém rozsahu jako strážníci.

O kolik peněz by přišly samotné obce? Táborská radnice si za dva roky přišla na dva a půl milionu korun; v Soběslavi přesnou částku za tři a půl roku měření neznají – je součástí celkového rozpočtu města. „Peníze pak přerozdělíme na různé potřeby města. Třeba na opravu chodníků a jindy zase výměnu oken ve školách,“ upřesnil místostarosta Soběslavi Zdeněk Vránek.

Také Tábor peníze z pokut rozděluje podle potřeb. Pavel Rybařík z odboru financí uvedl několik příkladů. „Letos šly peníze na opravy kostelů, do kultury a sportu nebo na dětská hřiště,“ naznačil.
Strážníci a obce svůj boj ale ještě neprohráli. „Dá se předpokládat, že do konce roku vznikne novela, která měření radary upraví ve prospěch strážníků,“ řekl šéf strážníků v Táboře Petr Svoboda.

Zákon o radarech zaskočil i strážníky z Třeboně. Více zde

Autor: Daniel Vacek

13.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Patricie Kryzanová se narodila 21. září Vendule Zdychyncové a Lubomíru Kryzanovi ze Slavonic. Měřila 50 centimetrů a vážila 3500 gramů.
5

Právě jsme se narodili: Pětice nových miminek

Členové klubu Okinawa Karate Do Slovan J. Hradec. Zleva: Jiří Snížek, Karolína Šlechtová, Jana Stropková, Anna Rypalová a trenérka Eliška Hriadělová.

Karatistka Karolína Šlechtová vyhrála Ninja Cup

Hokejový obránce Zbyněk Michálek bude hrát ve Spartě, láká ho olympiáda

Jindřichův Hradec, Praha – Zvučnou posilu do své defenzivy získali hokejisté pražské Sparty. Jejich řady rozšíří 34letý obránce Zbyněk Michálek, který je odchovancem jindřichohradeckého hokeje.

Lidé zapomínají peníze v bankomatech

Jindřichův Hradec - Zhruba každé dva měsíce si někdo v Hradci vybere peníze, ale už si je neodnese.

Ve Staré Hlíně se lidé napojují na kanalizaci

Stará Hlína - Čistírna odpadních vod a splašková kanalizace ve Staré Hlíně byly předány k předčasnému užívání.

Sobota láká za zvířátky nebo na pouštění draků

Jindřichohradecko - V sobotu rozhodně nemusíte zůstávat doma, ale můžete se vydat za zábavou. Výběr tipů je velký.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení