Proto město vyhlásilo výběrové řízení na obsazení tohoto postu. V současné době v Jindřichově Hradci slouží devatenáct strážníků, přičemž naposledy se přibíralo v roce 2008.

Výběrové řízení se podle vrchního strážníka Luboše Müllera odehrává jednak v souladu s podmínkami danými zákonem, ale i požadavky města. „Skládá se z několika částí. Jedná se o fyzické testy, dále motivační pohovor, šetření k bezúhonnosti a spolehlivosti, psychologické vyšetření a zdravotní prohlídku," říká Müller.

U fyzických testů se musejí adepti o nošení černé uniformy připravit na kliky na výdrž, lehy sedy na dvě minuty, aerobní cvičení s tyčí, které prověří ohebnost a pružnost, člunkový běh, shyby, plavání a vytrvalostní běh na dvanáct minut.

„Přihlášky je možné podávat na městské policii nebo na podatelně městského úřadu. V druhé polovině července, případně na začátku srpna, začnou fyzické testy," doplnil Müller s tím, že mezi podmínky pro přijetí zájemce je věk minimálně 21 let, maturita, bezúhonnost, řidičské oprávnění skupiny B, zdravotní způsobilost a spolehlivost.