Prakticky po dvaceti letech tak strážníci dostali nové odpovídající zázemí. Od vzniku jindřichohradecké městské policie totiž sídlili v přízemí starobylé radnice na náměstí Míru.

Mezi těmi, kdo v Jindřichově Hradci černou uniformu nosí od začátku, je dnešní vrchní strážník Luboš Müller. Vše začalo tím, že zájemci o práci strážníků nastoupili k městské policii 1. srpna 1992 a v listopadu skládali před komisí ministerstva vnitra zkoušky. V té době již také město zřídilo obecní policii vyhláškou.

„Začínali jsme v sedmi lidech, osmý člověk byl jen měsíc. Pak se každý rok městská policie pomalu rozšiřovala. Ze začátku jsme sloužili jenom denní služby, ale jakmile jsme se dostali na stav dvanácti lidí, začínali jsme pokrývat i noční služby. V roce 1995 jsme skončili na tabulkovém stavu dvaceti lidí. Zhruba před rokem či dvěma jsme na základě úsporných opatření  zůstali na devatenácti strážnících a na dohodu máme jednu operátorku na kamerovém systému," uvedl Müller, který od září 1996 vykonává funkci vrchního strážníka.

A jak srovnává období počátků městské policie, kdy byli strážníci pro občany všeobecně novinkou,  s dneškem?
„Rok 1992 patřil do období, kdy si lidé mysleli, že mají samá práva a přetrvávala v nich averze k policii vůbec. Veřejná bezpečnost se přeměnila na Policii ČR a do toho vyrůstala nová složka s menšími pravomocemi. Na to si lidé museli zvyknout. Naše kompetence a oprávnění byly minimální a kolikrát bylo pro lidi i těžko pochopitelné, když po nás chtěli, abychom jim v něčem pomohli a my jsme k takové věci neměli oprávnění a nemohli jsme jim vyhovět," říká Müller.

Postupem času se zákon o obecní policii několikrát změnil a s každou úpravou strážníkům přibyly nějaké pravomoci. Na druhou stranu se zpřísnily za tu dobu i požadavky na odbornou způsobilost mužů v černých uniformách. Mimo jiné v počátcích stačil pro práci strážníka výuční list. Dnes je samozřejmostí již maturita. Zpřísnil se i výběr uchazečů, byly přesněji specifikované podmínky spolehlivosti.