VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strážníci versus cirkus Berousek - pokračování

Jindřichohradecko/FOTO/ – Majitelé Národního cirkusu Berousek si ve středu postěžovali Deníku na nepřiměřené jednání strážníků jindřichohradecké městské policie, když jim dva klauny drželi na služebně a údajně snimi měli jednat neadekvátně.

3.7.2010 2
SDÍLEJ:

Zásah strážníků při nedovoleném vylepování plakátů v J. Hradci, jak ho zachytila kamera. Foto: městská policie

Městské policie a úřadu se však včera zastal manažer provozu pouťových atrakcí Jiří Němeček, který se účastní v Jindřichově Hradci tradiční porcinkule.

„Musím se ohradit proti výrokům Jiřího Berouska. Jistě, cirkus má pěkný s dlouholetou tradicí, ale my také provozujeme atrakce, které jsou moderní a porcinkule je navíc akce, která se koná ve městě, kam musíme s těžkou technikou. Městští strážníci mi každoročně vjezd na žádost povolí a určitě nechtějí působit problémy, domluva je s nimi dobrá. Pokud chci plakáty, tak si prostě dojdu na příslušný odbor a zaplatím je. Pokud chce však někdo schválně jednat podvodně, nemůže se divit, že dostane pokutu. A tímto se mi nejedná o žádný osobní prospěch, protože když ve městě špatně parkuji, tak zaplatím také pokutu, jako každý. Dále se mi zdá rovněž přehnané přirovnání ke gestapu, protože můj strýc byl v koncentračním táboře a Jiří Berousek vůbec neví, o čem mluví,“ komentoval Jiří Němeček stížnosti Berouskových.

Vrchní strážník Městské policie v Jindřichově Hradci Luboš Müller vysvětlil případ zadržení klaunů i neoprávněné vylepování plakátů Deníku už ve středu, v pátek však reagoval na podle něj některé nepravdivé informace, které Deníku řekl Jiří Berousek.

„V pátek 2. července v Jindřichohra­deckém deníku vyšel z podnětu Jiřího Berouska článek, ve kterém uvedl celou řadu nepravdivých informací. Na vysvětlenou čtenářům, proč až nyní reagujeme na příspěvek a proč jsme se k věci rovnou nevyjádřili, musím podotknout, že jsme byli pouze požádáni o sdělení informace k neoprávněnému záboru veřejného prostranství a v onu chvíli nám nebyl znám obsah myšlenek a výroků jednatelů věhlasného cirkusu Berousek. Umísťování reklamních poutačů na městské zeleni je upraveno vyhláškou města a tato záležitost se nechá vyřídit jedinou návštěvou na finančním odboru městského úřadu. Důvodem provádění některých úkonů ze strany městské policie, byla tedy skutečnost, že po městě bylo v pátek 25. června neoprávněně rozmístěno více než padesát reklamních poutačů. Vzhledem k tomu, že ze strany vedení cirkusu nebyla ani po třech dnech od jejich rozmístění zjevná vůle navštívit příslušný odbor městského úřadu a reklamní akci dodatečně legalizovat a uhradit s tím spojené poplatky, strážníci proto v pondělí 28. června kolem 14. hodiny osobně kontaktovali oba jednatele cirkusu Berousek a upozornili je na tuto skutečnost. Marie Berousková v přítomnosti Jiřího Berouska strážníkům sdělila, že před příjezdem do Jindřichova Hradce úředníky kontaktovala, ale že jí odmítli povolení vydat. Na námitku strážníků, proč by tak činili, svoji výpověď posléze změnila a dodala, že částka, kterou by měli hradit, se jim zdála vysoká, a tak se rozhodli, že poutače rozmístí i bez povolení. Vyjádření Jiřího Berouska v tisku, že strážníci vůči nim vystupovali „nehorázně, arogantně, že se chovali jako gestapo“ považujeme proto za účelově vyřčené a toto jsme schopni doložit pořízeným zvukovým záznamem, který nahrával celý průběh jednání,“ reagoval na páteční článek vrchní strážník Luboš Müller.

(Poznámka redakce: Vrchní strážník Luboš Müller ve čtvrtek osobně navštívil redakci, kde mu byly výroky Jiřího Berouska s doslovnými citacemi sděleny. Rozhovoru byli přítomni tři redaktoři.)

Plné znění reakce vrchního strážníka Luboše Müllera:

V pátek 2. července v JINDŘICHOHRADECKÉM DENÍKU vyšel z podnětu Jiřího Berouska (majitele a jednatele cirkusu Berousek) článek, ve kterém uvedl celou řadu nepravdivých informací. Na vysvětlenou čtenářům proč až nyní reagujeme na příspěvek a proč jsme se k věci rovnou nevyjádřili musím podotknout, že jsme byli pouze požádáni o sdělení informace k neoprávněnému záboru veřejného prostranství a v onu chvíli nám nebyl znám obsah myšlenek a výroků jednatelů věhlasného cirkusu Berousek.

Umísťování reklamních poutačů na městské zeleni je upraveno vyhláškou města a tato záležitost se nechá vyřídit jedinou návštěvou na finančním odboru MěÚ. Důvodem provádění některých úkonů ze strany MěPo byla tedy skutečnost, že po městě bylo v pátek 25. června neoprávněně rozmístěno více jak 50 reklamních poutačů. Vzhledem k tomu, že ze strany vedení cirkusu nebyla ani po třech dnech od jejich rozmístění zjevná vůle navštívit příslušný odbor městského úřadu a reklamní akci dodatečně legalizovat a uhradit s tím spojené poplatky, strážníci proto v pondělí 28. června kolem 14.00 hodiny osobně kontaktovali oba jednatele cirkusu Berousek a upozornili je na tuto skutečnost. Pani Berousková v přítomnosti Berouska Jiřího strážníkům sdělila, že před příjezdem do Jindřichova Hradce úředníky kontaktovala, ale že jí odmítli povolení vydat. Na námitku strážníků proč by tak činili, svoji výpověď posléze změnila a dodala, že částka, kterou by měli hradit se jim zdála vysoká a tak se rozhodli, že poutače rozmístí i bez povolení. Vyjádření Berouska Jiřího v tisku, že strážníci vůči nim vystupovali „nehorázně, arogantně, že se chovali jako gestapo“ považujeme proto za účelově vyřčené a toto jsme schopni doložit pořízeným zvukovým záznamem, který nahrával celý průběh jednání, včetně slovních výpadů vůči zaměstnancům MěÚ.

V článku se dále píše: „V úterý během dne reagovala městská policie tím, že nařídila poutače odstranit a uložila cirkusu několika tisícovou pokutu. Představení byla zrušena, protože přišlo málo lidí. Vždyť se to lidi nemohli dozvědět, kdy a od kolika vlastně hrajeme,“ vysvětloval tisku Jiří Berousek.

Zde je třeba uvést, že platba neproběhla na městské policii ale na městském úřadě. V pondělí 28. června před pátou hodinou odpolední na finančním odboru MěÚ vedení cirkusu uhradilo částku 3 570,-Kč za zvláštní užívání veřejného prostranství. Další složená částka byla sice za pokutu, ale byla to pokuta z roku 2006 (ve výši 1 000,-Kč), kterou neuložili strážníci městské policie, ale správce daně za porušení zákona o správě daní a poplatků.

Co týče údajně zmařené propagační akce, tak jak mám informace z finančního odboru a z běžné praxe, bylo pouze na rozhodnutí vedení firmy jak dlouho chtějí mít reklamní poutače ve městě rozmístěny. Vyhláška určuje pouze denní sazbu z jednoho reklamního poutače, která činí 14,-Kč. Celkový počet reklamních poutačů a počty dnů si stanovili Berouskovi sami. V článku Marie Berousková dále uvádí: „Ptala jsem se kolik tedy musíme zaplatit oficiálně. Vyšlo by nás to na 30 tisíc, a to si nemůžeme dovolit“. Lze pochybovat o tom, že by příslušná pracovnice MěÚ tuto výši vůbec vyřknula, neboť denní sazba za 51 poutačů činí 714,-Kč. I kdyby tedy reklamní poutače na místě ponechali po dobu devíti dnů (od pátku 28. června do soboty 3. července) poplatky by v souhrnu činily 6 426,-Kč a ne oněch uváděných 30 tisíc korun.

Záznam zásahu strážníků při řešení přestupku se zaměstnanci cirkusu
pořízený městským kamerovým systémem.
Foto: městská policie

Silně zavádějící je i informace kolem údajného zatčení jejich pracovníků, které podle vyjádření Berouska Jiřího proběhlo následujícím způsobem „ a to nám ještě zatkli klauna, když rozdával letáky u superrmarketu. Nastoupili na něj čtyři policajti a odvlekli ho do auta jako zločince … „. Vpravdě se nejednalo o rozdávání letáků u supermarketu, ale o vylepování plakátů na domy a eletrické rozvaděče v prostoru nám. Míru Onen klaun byl v civilním oděvu a jeho počínání zachytila obsluha kamerového systému. Na místo přivolaní strážníci na nám. Míru kontaktovali oba muže. Cizince poučili o vyhlášce města, která zakazuje vylepovat plakáty a zároveň je vyzvali k podání vysvětlení. V doprovodu dvou strážníků došli na služebnu, kde uvedli, že v propagaci pokračovali na základě příkazu majitelky cirkusu. Po té co prokázali svoji totožnost byli propuštěni.

Vzhledem k tomu, že již v minulosti vedení cirkusu Berousek nedodržovalo obecně závazné vyhlášky města, současné protiprávní jednání postoupíme ke správnímu řízení, přičemž součástí spisu budou obrazové a zvukové záznamy.

Autor: Renata Pávková, Mgr.

3.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby. Ilustrační foto.

Hnutí ANO na jihu Čech zvítězilo v 553 obcích

Základní škola Sokolská v Třeboni.

Ve škole v Sokolské chtějí vylepšit družinu

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Na diskotéce jí ukradli kabelku

Jindřichův Hradec - Zmizela hotovost i platební karta.

Dačičtí fotbalisté dostali dvanáct gólů, prapor držela pouze Třeboň

Jižní Čechy – Fotbalový krajský přebor mužů měl na programu 11. kolo. Magnetem bylo střetnutí vedoucí Želče s druhým Hradcem, ale to se velmi záhy změnilo v jasnou záležitost a hosté si nakonec odvezli půltucet gólů.

OBRAZEM: Žítečské děti si užily odpoledne s dýněmi

Žíteč - Zábavné odpoledne pro děti připravil v Žíteči tamní svaz žen.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT