Bylo krátce před sobotní 14. hodinou a v areálu bývalého zámku v Nové Včelnici se vedle připraveného žlutého kontejneru na „petky“ vršila pěkná hromada průhledného plastu, určeného k sešlapání a uložení. – Vše tedy bylo přesně připraveno k pokusu o překonání českého rekordu v počtu 1,5 litrových PET lahví, které lze napěchovat do k tomu určené žluté nádoby.

Středočeský rekord hovořil o počtu 1026 „petek“. Na jeho překonání tak stačila vlastně jen jedna jediná navíc. I tak to ale v jednu chvíli vypadalo na propadák…

Jako první ve 14. hodila láhev do kontejneru vhodila dvouletá Rozálka Klímová z Tábora. Ovšem každý, kdo si chtěl přihodit, se musel nejprve zaregistrovat.

Celý pokus o rekord také sledovalo bedlivé oko komisařů z agentury Dobrý den z Pelhřimova.

Nejdřív to vypadalo tak, že se do kontejneru nevejde ani polovina vedle ležící hromady, zatímco lidé stále nosili a nosili. Krátce před tisícovkou ale najednou začaly láhve docházet, a tak se zpráva o ohroženém rekordu roznesla po Včelnici rychlostí blesku.

Když byl rekord konečně „v kapse“, najednou se začaly objevovat další pytle s plastovými láhvemi, a tak už se jen pěchovalo a pěchovalo. „Byla to krásná práce a díky za ni,“ uvedl ve finále novovčelnický starosta Jaroslav Hřebík. „Při rekordu jsme měli registrovaných 202 lidí. Celkově přišlo asi 400 účastníků. Do kontejneru se nakonec vešlo 1333 láhví,“ shrnula předsedkyně místní kulturní komise Jana Maříková.

Fakta o rekordu:
Překonaný středočeský rekord: 1026 PET lahví ve žlutém kontejneru
Sobotní novovčelnický rekord: 1333 PET lahví v kontejneru
Nejmladší zaregistrovaný účastník: půlroční Michal Hrdoušek z N. Včelnice
Nejstarší zaregistrovaný účastník: Alena Kotková (1
935) z N. Včelnice

A jak se pokus o rekord do Nové Včelnice vůbec dostal?

„Před šesti lety jsme na tom byli se separováním odpadu špatně, ale situace se už zlepšila. Využili jsme proto na podporu třídění odpadu tradiční akci na konci léta, jakou je Pohádkový les, protože jsme si říkali, že ekologické téma by rodiče s dětmi mohlo zaujmout,“ uvedl starosta .

Pohádkový les s celkem patnácti tajemnými stanovišti pořádali místní hasiči, městský úřad, místní svaz žen a sdružení rodičů a přátel školy letos již po sedmé a děti si na něj klidně vystály i místy hodně dlouhou frontu.