Ve středu začíná na středních školách první část maturit, a to písemné práce z českého jazyka. Druhého května následují didaktické testy.

Písemná práce z českého jazyka se píše i na střední průmyslové škole stavební v Českých Budějovicích. Ředitel Vladimír Kostka vysvětluje: „Témata jsou daná celostátně. Letos jich je nově šest, loni bylo deset.“ Jedná se o klasickou slohovou práci. „Maturanti budou mít čas na vybírání tématu asi 20 minut, potom 90 minut na psaní,“ vysvětluje ředitel. Rozsah práce bude 250 slov. „Tady se píše pořád nějaká slohovka, nic zvláštního to nebude,“ myslí si o náročnosti zkoušky Vladimír Kostka.

Zkouška dospělosti startuje
11. dubna
slohová práce z českého jazyka
rozsah 250 slov
20 minut na vybírání tématu, 90 minut na ruční psaní slohu
témata a slohové útvary dané celostátně

Hodnotit se bude určená slohová forma u daného tématu, rozsah, pravopis, jazyková obratnost. Hodnotitel s autorem textu se nikdy nepotká. „Výsledky hodnocení se k nám dostanou až před ústní zkouškou, mají toho hodně,“ říká ředitel průmyslovky, kde bude psát „slohovku“ 78 dětí. „Teď jdou všichni ze čtvrťáku, ke květnovému termínu na didaktické testy už ale všichni nemusí, protože budou muset mít ukončený ročník, teď ještě ne,“ vysvětluje ředitel.

K písemné zkoušce se chystá třeba také devatenáctiletá Kateřina Samohejlová z gymnázia Česká. „Z maturity mám velký strach. Z češtiny ale tolik ne,“ svěřuje se dívka. Na didaktické testy se připravuje doma. Psaní slohu si vyzkoušela ve škole. „Zkoušeli jsme to nanečisto. Dostali jsme šest témat na výběr jako tomu bude ve středu,“ vypráví dívka, která by si nejraději vybrala slohový útvar vypravování. Co si myslí o rozsahu práce? „Řekla bych, že to nebude vůbec problém,“ říká studentka. Velkou obavu prý nemá ani její spolužák Martin Čurda. „Sloh bych chtěl napsat co nejlíp, daly by se tam nahnat dopředu body k ústní,“ vysvětluje student a dodává: „Čeština je předmět, v kterém si nejvíc věřím.“ Kromě nich na škole maturuje ještě 78 lidí. Ředitel školy Antonín Sekyrka uzavírá: „Prožívají to, je to zatím nejdůležitější zkouška v jejich životě. Všude slýchají, že po maturáku začne finiš.“