Principem akce je napsat dopis vládě, či jiným představitelům země, která nezaručuje dodržování lidských práv, deklarovaných mezinárodním právem. Efekt, který v kanceláři vrcholných politiků vytvoří tisíce dopisů z celého světa, je totiž vysoce účinný — každoročně je nenásilně dosaženo spravedlnosti až ve třiceti procentech případů. Ročník 2019 se přitom tematicky soustředí především na případy porušování lidských práv mladých lidí — a to od práva na sebeurčení v Íránu, po právo na spravedlivý soudní proces s nezletilým v Bělorusku.

Dopisy se píšou do celého světa, vždy v rámci vybraných případů Amnesty International.Zdroj: Deník / RedakceDopisy se píšou do celého světa, vždy v rámci vybraných případů Amnesty International. Foto z minulého ročníku.Autor: Deník / Redakce

"Minulý rok jsme napsali dohromady přes dvě stě dopisů, což vnímáme jako obrovský úspěch," říká student gymnázia, Denis Pauk. "Uspěli jsme přitom se dvěma kauzami ze šesti. A tak jsme se v euforii již minulý rok rozhodli, že maraton neuspořádáme pouze na školách, ale i v kavárnách po celém Hradci, aby mohla přispět i nejširší veřejnost. Doufáme, že si pár lidí najde čas a u šálku kávy ve své oblíbené kavárně podpoří naší občanskou společnost," zakončuje.

Akce probíhá od 9. prosince do konce týdne na Gymnáziu Vítězslava Nováka, Obchodní akademii, v Restru, Kolonialu, Čajovně U Zámku a Dada klubu. Jediné, co tak dělí nejen občany Jindřichova Hradce, ale i zdejší studenty a turisty, je tak vůle a odhodlání pomáhat. Stačí Vám totiž jen tužka a papír.

Maraton psaní dopisů už je v plném proudu.Zdroj: Radek TaliánMaraton psaní dopisů 2019 už je v plném proudu.Autor: Radek Talián