Sice začaly prázdniny, ale studenti se rozčilují. Při jízdě autobusem jsou zmatení. Někteří řidiči autobusů říkají, že studentské slevy přes léto neplatí, jiní je uznávají. Svůj příběh Jindřichohradeckému deníku popsala třiadvacetiletáIveta Vidová.

Studentka cestovala začátkem měsíce autobusem z Českých Budějovic do Jindřichova Hradce. Při placení řidiči sdělila: „Jindřichův Hradec, autobusové nádraží, student." Řidič jí však odpověděl, že přes léto se nelze na studentskou kartičku odvolávat. „Na žákovském průkazu je platnost do 30. září. Studenty jsme navíc i přes léto. Vysokoškoláci jezdí na zkoušky třeba i v červenci," vysvětlovala dívka. Šofér se jí zeptal, jaké zkoušky.

Ptal se, zda se jedná o zkoušky šatů. Nakonec kývl a jízdné se slevou jí vystavil.

Podobnou situaci zažila Iveta Vidová znovu. Opět jela do Jindřichova Hradce a raději se zeptala, jestli by mohla využít slevu. „Na studenta o prázdninách nemůžete cestovat. Jestli máte kartu ISIC, vezmu vám ji. Ta platí," vypráví studentka, která vůbec nechápe rozdílné přístupy.

Při další cestě do Českých Budějovic chce využít alespoň platnosti průkazu ISIC. Znovu je zaskočená. „Řidič na mě vyjel, i když jsem byla naprosto klidná. Rozčílil se, že to není možné. Jestliže se mi to nelíbí, ať si jdu stěžovat," popisuje dívka. Podat stížnost nešla, a nakonec zaplatila plnou cenu. Stejně tomu bylo i při zpáteční cestě, kdy jí šofér oznámil, že mají zákaz uznávat studentské slevy. „Bylo by dobré, kdyby se v autobusech psalo, zda můžeme některou ze slev uplatnit. Možná bychom se vyhnuli nepříjemnosti řidičů," navrhuje.

Vysvětlení podal Jiří Krupička, ředitel ČSAD Jindřichův Hradec. „Přes léto na žákovské slevy jízdného nehledíme. Je to dané zákonem, a ten musíme respektovat. Studenti nemají právo se od července a srpna domáhat slev. Jestliže studentce snížili cenu, určitě to nemohl být autobus naší společnosti," řekl.

Stejně se vyjádřil i odborný referent pro autobusovou dopravuJiří Doubek. Jako každý rok, ani letos studentské slevy neplatí. Ministerstvo financí totiž určuje, za jakých podmínek se dají využívat.„Dopravci, kteří jsou dotováni státem, si nemohou slevy určovat samovolně. Rozdíl mezi občanským a studentským jízdným doplácí dopravcům stát. To se ovšem nevztahuje na dobu prázdnin," vysvětluje Jiří Doubek. Podle něho není nic fatálního, když studenti jednou zaplatí plnou cenu.

„Zkrátka si měli vysokoškoláci splnit všechny zkoušky včas, aby nemuseli jezdit do školy v červenci nebo srpnu," dodává. Studentské jízdné o prázdninách uznávají jen na linkách nedotovaných státem.

„Někteří studenti vysokých škol mají zkoušky i o prázdninách, nebo třeba studentskou stáž a nemohou slevy využívat. S tím nesouhlasím. Studenty přece zůstávají i o prázdninách, a navíc to mohou dokázat kartičkou. Nechápu tedy, proč všude jinde na to, že jsme studenti, berou ohled, jen u dopravních společností ne. Potom jsou průkazy zbytečné," vyjadřuje se jedenadvacetiletá studentkaLucie Jeroušková, která také jezdí každý den z Jindřichova Hradce do Českých Budějovic.

Přes léto slevu studentům z Jindřichova Hradce zajišťuje společnost ČSAD Jihotrans, kde mohou uplatnit deseti procentní slevu na trase České Budějovice Brno a opačným směrem.

„Po předložení platného průkazu ISIC mají nárok na snížené jízdné. Autobus do Brna jezdí z Českých Budějovic ve všední den, a to v 9 hodin a zpět v 16.30 hodin z Brna," uvedl dispečer Jan Říha z ČSAD Jihotrans.

Lucie Schmiedová