Do vzdělávacího projektu, který se odehrál o víkendu v Jindřichově Hradci v rámci projektu strukturovaných dialogů, které pravidelně pořádá hradecké Informační centrum pro mládež, se zapojila třicítka studentů. Tentokrát bylo předem dané téma „Zvol si svého prezidenta“.

Jak zmínila Zuzana Gerlová z informačního centra, cílem projektu bylo vytvořit další příležitost pro strukturovaný dialog s mládeží a dát tak studentům možnost využít svůj potenciál. "Chtěli jsme také, aby si uvědomili svou „sílu“ reálně participovat," dodala. Projekt zároveň navázal na předchozí aktivitu nazvanou „Tvůj hlas může rozhodnout“, který se týkal voleb do poslanecké sněmovny.

Podle Zuzany Gerlové nový projekt umožnil mladým lidem odpovědět si na čtyři základní otázky, a to jaké jsou pravomoci prezidenta, jaký dokument určuje tyto pravomoci, jaké vlastnosti, kompetence a zkušenosti by měl mít prezident státu obecně a jak může mladý člověk participovat na dění kolem sebe?

Setkání v muzeu fotografie a v sídle Informačního centra pro mládež na jindřichohradeckém náměstí Míru se zúčastnili také známí hosté, například Salim Murad či Lukáš Jelínek. "Obě tyto známé osobnosti našim prvovoličům vysvětlily, jaké pravomoci či kompetence by měl prezident státu mít," upřesnila a dodala, že účastníci rovněž společně nahlédli a vrátili se do historie ke známému filosofovi Platónovi a vysvětlili si také to, podle jakého dokumentu prezident státu například jmenuje a odvolává, rozpouští poslaneckou sněmovnu či odpouští a zmírňuje tresty.

"Studenti na některých středních školách v Jihočeském kraji mají „manuál“ pro prvovoliče, do kterého mohou kdykoliv nakouknout," uzavřela Zuzana Gerlová a upozornila tak na blížící se prezidentské volby, jejichž první kolo se koná 12. a 13. ledna.