Mezinárodního projektu Oděv – řeč beze slov se účastnilo dvanáct studentů ze třetích a čtvrtých ročníků Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Třeboň. Kromě třeboňské a brněnské školy se zapojila i islandská škola z Reykjavíku.

Studenti měli za úkol vytvořit oděv, který by vystihoval historii odívání dané země. Nejlepší dvě studentky Lucie Jílková ze čtvrtého a Eva Swisulska ze třetího ročníku jely v termínu od 13. až 20. dubna na odbornou exkurzi na Island.

Pro dívky byl přichystán zajímavý program. Studentky v Reykjavíku předvedly modely, které ušily a prezentovaly třeboňskou školu na Islandu. Dívky si prohlédly islandskou školu a zavítaly na prohlídku tamního muzea. Viděly i velryby, vodopády, gejzíry a projely se na koních přes lávové pole.

Na otázku, jaký si Eva přivezla z Islandu zážitek, dívka prozradila: „S naprostou určitostí mohu říci, že nikdy nezapomenu na plavbu lodí po otevřeném moři s cílem spatřit velryby. Vždyť komu z nás se v životě poštěstí vidět tato nádherná stvoření na vlastní oči.“ Také upřesnila, že velkým přínosem pro ni bylo zdokonalení v angličtině, což potvrdila také statutární zástupkyně ředitele školy Marie Florianová, která měla projekt na starosti.

„Cílem projektu bylo seznámit studenty s oděvními zvyklostmi obyvatel Islandu a současně informovat islandskou oděvní scénu o české historii odívání i soudobých trendech české módy,“ uvedla Marie Florianová. Zmínila i to, že studenti zhotovili tři kroje, které na Islandu předvedli.

Florianová dodala, že úkolem bylo připravit reprezentativní módní přehlídku inspirovanou islandským folklórem a přírodou, navrhnout způsoby propagace islandské módy u nás, vytvořit obchodní strategii malé oděvní firmy, její image a ekologickou politiku.

Učitelé a studenti z Islandu měli přijet do Třeboně už vloni, ale plány jim překazila ekonomická krize, která na Island dolehla. „Při naší návštěvě však začali znovu přemýšlet o tom, že se přijedou podívat k nám a rozhodli se pro červen,“ uzavřela statutární zástupkyně.