Katastrofální sucho, které je jedno z největších za několik desetiletí, přidělává hluboké vrásky na čelech chovatelů ryb. Voda v rybnících kvapem ubývá, což se nejspíše projeví i na letošní výtěžnosti.

S nízkou hladinou bojují podle předsedy představenstva Rybářství Třeboň Josefa Malechy i třeboňští rybáři.

„Někde je situace vážnější, jinde méně. Celkově se dá ale říct, že objem vody, kterou dohromady zadržují všechny naše soustavy, poklesl zhruba o třicet procent," informoval Josef Malecha, který však věří, že do podzimních výlovů se snad situace ještě může zlepšit.

„Snažíme se vypomáhat si provzdušňovací technikou. Úhyny ryb jsme zatím naštěstí ještě nezaznamenali, ale je jisté, že nízký stav vody se určitě negativně projeví na ročním přírůstku," posteskl si třeboňský rybář.

Životadárná tekutina ale nechybí jen v rybnících, s jejím nedostatkem se potýkají i řeky, které stále častěji ukazují svá téměř vyschlá koryta, což nedělá velkou radost milovníkům vodáckého sportu.

Tak špatnou sezonu, jako je ta letošní, prý nepamatuje ani předseda Vodáckého klubu Suchdol nad Lužnicí Karel Böhm.

„Taková bída to snad ještě nikdy nebyla, je hrozné sucho a nemyslím, že se to ještě zlepší. S vodou je to špatné, i když správní šílenci stále jezdí. Dojet a místy spíše dojít, se dá ale jen do Majdaleny, maximálně k rozvodí a dál už ne," popsal situaci na Lužnici, která patří k nejoblíbenějším vodáckým řekám, Karel Böhm.

Ani předpověď na nejbližší období nedává rybářům a vodákům příliš mnoho nadějí. Horko a absolutní minimum srážek je totiž možné očekávat minimálně ještě dva týdny.

Ne každému ale současné počasí nevyhovuje. Tropické teploty, azurové nebe bez mráčku a prohřátá voda lákají do venkovních aquaparků, a bazénů a koupališť tolik návštěvníků, že jejich provozovatelé asi podobný rok nezažili.

Rekordy trhá i dačické koupaliště, které má podle ředitele Technických služeb, které jej spravují, Mojmíra Holce, nakročeno na vůbec nejúspěšnější sezónu.

„Zavřeno jsme měli jen párkrát na jeden, nebo maximálně dva dny. Letos už máme dohromady 18 tisíc platících návštěvníků, což se nám k tomuto datu zatím nikdy nepovedlo. Například vloni to bylo 14 tisíc za celé letní období. Zajíci se mají sice počítat až po honu, ale myslím, že pokud se nějak razantně nezhorší počasí, což se může stát, tak by letošní rok mohl být rekordní," uvedl ředitel.