Neblaze proslulých „žíšovských sudů“ plných jedů se lidé z vesnice bojí. Na diktafon s plným jménem to ale řekne jen málokdo.
Snad se lidé obávají, aby neskončili jako řidič, jenž sem sudy dovezl. Povídá se, že jeho smrt halí zcela nevyjasněné okolnosti. V polovině 90. let pracoval pro podnikatele německé národnosti.
„Je to špatné, tolikrát se o nich už jednalo, ministři se tady střídali, ale stejně se nic neděje. Už nevěřím, že sudy někdo zlikviduje,“ nebál se promluvit o „pozůstalosti“ německého podnikatele Adolfa Gorského Jaroslav Žahour.
Zhruba tři stovky sudů s izokyanáty stojí v bývalém areálu Sempry Praha v Žíšově třináct let. Jejich stav je už varující.
„Sudy už celé rezivějí. Kdyby se látky dostaly do spodních vod, neohrozí Žíšov, ten by pomocí spodních proudů obtekly, ale směřovaly by do oblasti Třeboňské pánve. To už by mělo zajímat víc lidí, protože by mohlo dojít k ohrožení zdroje pitné vody z Bukovska,“ upozorňuje starosta obce Dušan Hudlík.
Sudy řeší soud
O osudu podnikatelovy firmy a potažmo i sudů rozhoduje soud v Praze. Podnět k likvidaci Gorského firmy obdržel již před dvěma lety.
„Dokud nebude hotové likvidační řízení na firmu Gorského, nejde z veřejných zdrojů odstranění sudů řešit. Až nebudou jeho majetkem, může kraj začít se sanací,“ řekl před časem Deníku mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.
Pomohou politici?
„U soudu to leží ještě z dob minulého vedení obce. Dosud bez výsledku,“ potvrdil starosta Hudlík, „a to si vysvětluji jako specifikum našich soudů.“ Rozhodnutí pražského soudu, a tedy zbavení Gorského majetku, bude prvním krokem k několikamilionové likvidaci skládky.
Právě potřebné miliony mohou být překážkou k rychlé sanaci. Přesto krajští politici slibují řešení. Dokonce i kandidáti do krajského zastupitelstva se v předvolební kampani holedbají pomocí.
„Kdybych seděl v zastupitelstvu, tak bych si řešení ohlídal. A alespoň pro klid svědomí bych kolem areálu nechal opravit ploty, aby k sudům nemohly děti, a vyvěsil ceduli upozorňující na ohrožení života,“ slibuje například Jiří Guth, který se o post v krajském zastupitelstvu uchází za Stranu zelených.
S dobrou zprávou přišel nedávno jihočeský radní Jiří Netík, který má oblast životního prostředí na starosti.
„O Žíšovu jsme jednali, tuto zátěž máme na seznamu na osmém místě z pětatřiceti. Jednáme o tom s ministerstvem,“ řekl Netík (KDU– ČSL) s tím, že dokud jsou sudy cizím majetkem, nemůže kraj na jejich likvidaci požádat o peníze z operačního programu.
Občané obce na Veselsku nemohou počítat ani s tím, že by se pro ně našly peníze v Kalouskově balíku, jenž chce uvolnit pro likvidaci starých ekologických zátěží. Tyto peníze podle Kašpara pomohou pouze sanacím zprivatizovaných státních podniků. Jako je to v případě soběslavských dřevařských závodů.
Už se nehlásí
Sudy do země dovezl Gorski v roce 1994. Jejich obsah na celnici deklaroval jako materiál pro výrobu polyuretanu.
K uložení materiálu si pronajal místo u Sempry Praha. Pak se zjistilo, že jsou sudy naplněné jedovatými látkami. Podnikatel dostal osmimilionovou pokutu a 30 dnů na jejich odstranění. Proti tomu se odvolal. Ministerstvo odvolání vyhovělo, pokutu snížilo na milion a lhůtu na odstranění prodloužilo na 60 dnů. Gorski ale zmizel a k majetku se již nehlásí.