Dnes už svým způsobem nestačí se převléct za pána s bílými vousy a berlí. Profese Mikuláše a jeho doprovodu se stává velice sofistikovanou záležitostí. A na přípravy a shánění profi mikulášské družiny je nevyšší čas. Kdo letos zazvoní 5. prosince na zvonek u domovních dveří rodin s malými dětmi?

Doba, kdy se za pána s bílými vousy a berlí převlékl tatínek, je dávno pryč. Zajistit návštěvu mikulášské družiny bývá složité. Také ceny mikulášské návštěvy a následně i nadílky ve větších městech a malých obcích se diametrálně liší.

Lidé žijící na městských sídlištích často spoléhají buď na známé, studenty, nebo si zajistí návštěvu Mikuláše prostřednictvím specializované agentury. Tomu odpovídá i cenové rozpětí. Studenti většinou inkasují okolo pětistovky, agentury i desetitisíce.

Někteří pak spoléhají na mikulášské nadílky, které připravují města a obce.

A kdo byl vlastně svatý Mikuláš:

Legenda o svatém Mikuláši se vynořuje zhruba v 6. století a podle názoru některých historiků, které cituje například autorka knihy Obyčeje a slavnosti v české lidové kultuře Eva Večerková, se v ní propojují dvě skutečně existující osoby církevního stavu.

Vedle již zmíněného známějšího Mikuláše, biskupa z Myry, o němž se ví zhruba jen to, že žil v provincii Lykia v jižním Turecku na přelomu třetího a čtvrtého století (narodil se někdy v rozmezí let 280 až 286, zemřel údajně opravdu 6. prosince 345), je to ještě Mikuláš, biskup z Pinary, který zemřel v roce 564. O něm se toho ale ví ještě méně než o jeho starším kolegovi z Myry, takže ve všem, co se svatého Mikuláše týká, se pohybujeme jen na úrovni mýtů a legend.

Podívejte se na letošní zahájení sezóny krampusáků:

Přijde k vám letos Mikuláš? Podělte se o fotky
Jak plánujete pro děti nachystat letošního Mikuláše vy? Dáváte přednost balíčkům plným sladkostí a čokolád nebo naopak zdravější variantě plné ovoce?
Vzpomenete si na své mikulášské nadílky z dětství nebo strach z čerta chrastícího řetězem?Podělte se s námi na webeditori.jih@vlmedia.cz o své zkušenosti, vzpomínky, názory i archivní fotografie. Uvítáme i aktuální fotky vašich připravených balíčků nebo přímo mikulášské trojice, která k vám domů zavítá.


Nahrává se anketa ...