Tábor se o víkendu opět dostane do pozornosti celého světa. Mistrovství světa v cyklokrosu na stejném místě odstartuje již podruhé v historii, po devíti letech.

„Jistě že si to pamatuji, byla to velká událost a já závodníky pozoroval z okna nebo v televizi. Zase je budu sledovat,“ netajil radost z velké události senior z Hanojské ulice František Veselka.

Na sídliště ale o víkendu zamíří desítky tisíc lidí, což s sebou přinese komplikace v dopravě a především v parkování. Problémy budou mít samotní místní obyvatelé, kteří již nyní přišli o několik cenných míst ke stání. Fanoušci z jiných částí města proto na svá auta mají zapomenout a do dějiště cyklokrosu se dopravit výhradně městskou dopravou nebo vlakem. Svoje auto již nikde nezaparkují.

Omezení například platí již na místech podél příjezdové cesty k místu konání. ,,Je potřeba udržovat přístupové cesty k areálu průjezdné, protože po nich přivážejí kamiony a nákladní auta například televizní techniku a další materiál. Snažili jsme se podle poznávacích značek zjišťovat majitele aut, kteří parkovali, kde neměli, a žádali je, aby přeparkovali. Odtahů bylo proto jen minimum,“ říká velitel strážníků Petr Svoboda.

Tolerance ale už prý končí. Naprosto volné muselo již ve čtvrtek zůstat parkoviště ve Světlogorské ulici a od půlnoci na sobotu platí zábor míst v Havanské ulici u garáží. Dále před bývalým Elektroworldem, budovou policie a v okolí hotelu Relax. Z těchto míst bude policie nechávat auta odtahovat.

,,Omlouváme se obyvatelům sídliště za komplikace a věříme, že zážitek z vrcholného sportovního svátku tyto nepříjemnosti více než vyváží,“ vzkazuje tajemník táborské radnice Lubomír Šrámek.

Sportovní událost se dotkne také obyvatel Sezimova Ústí I., jímž budou projíždět autobusy s návštěvníky šampionátu.

Pořadatel závodu vyhradil pro cizí návštěvníky dvě záchytná parkoviště: na Všechově a u Soukeníku.

Ze Všechova bude jezdit kyvadlová doprava, první autobus odjede v osm a poslední v 18 hodin. Interval mezi jednolivými odjezdy bude řízen dispečery podle potřeby.

„Dopravní policisté budou dbát na bezpečnost a plynulost jízdy mezi Všechovem, kde je plocha pro osobní auta, a Soukeníkem, kde budou parkovat autobusy,“ upřesnil mluvčí táborských policistů Miroslav Doubek a přidal doporučení, aby všichni řidiči bedlivě sledovali a také dodržovali dopravní značení.

Pod kontrolou budou také přechody chodců, především na kruhové křižovatce U Drsů, kterou mohou využívat i lidé, kteří vystoupí z vlaku na zastávce u Čápova dvora.

Táborským policistům z dopravní, kriminální, pořádkové a cizinecké policie pomohou i kolegové z Českých Budějovic a okolních obvodů.

„Ve městě budou posíleny hlídky i v nočních hodinách, kdy prvořadým úkolem bude zajištění veřejného pořádku a ochrana majetku obyvatel města i účastníků mistrovství světa,“ dodal Doubek.

,,Záleží nám na tom, aby se závodníci i návštěvníci v Táboře cítili skvěle a udělali jsme pro to v přípravách maximum,“ ujišťuje starostka Hana Randová. ,,Věřím, že i přes opravdu zimní počasí přijde české reprezentanty povzbudit co nejvíc lidí, a podpoří je tak v těžkém boji o medaile,“ dodala a věří, že ve stejně dobrém světle se blýskne i nový sportovní areál, který se stane nezbytným zázemím pro sportovce.

Mistrovství světa se významnou měrou promítá i do oblasti cestovního ruchu. Jak uvedla vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Lenka Horejsková, ubytovací kapacity ve městě i v okolí jsou beznadějně vyprodané.

V samotném kotli děje už je všechno připraveno. Návštěvníci mohou do areálu přijít v sobotu i v neděli vstupy s pokladnami, které jsou rozmístěny po celé délce trati.

Jen vrtochy počasí by mohly celé snažení a těšení zhatit. Josef Filip z pořádající Agentury Cyklistika však s takovým scénářem nepočítá.

„To by muselo být přes den víc než minus patnáct stupňů nebo napadnout mimořádný příval sněhu. Takové počasí ale neočekáváme,“ uklidnil fanoušky.
Trať je pod mezinárodním dozorem a podle Filipa je pro jezdce bezpečná, splňuje všechna kritéria a z 99 procent se shoduje s trasou nedávného MČR.