Na nedostatky na zotavovacích akcích často upozorňují hygieniky rodiče. Stává se, že chybí například umyvadla

„Minulý týden jsme reagovali na podnět rodiče, který nás upozorňoval na nevyhovující podmínky v ubytování, hygienické zázemí a zdravotní péči o děti v souvislosti s podezřením na onemocnění svrabem na jedné zotavovací akci na Jindřichohradecku,“ informoval František Kotrba z Krajské hygienické stanice v českých Budějovicích.

Nedostatky

Nakonec se ukázalo, že vznesené námitky byly oprávněné jen částečně. Na místě pracovníci stanice zjistili nedostatek umyvadel. Provozovatel dostal od hygieniků příkaz závadu odstranit na místě.

„Podezření na svrab v současné chvíli prošetřujeme, zatím se nepotvrdilo. Testování určitou dobu trvá,“ doplnil Kotrba. „Kontroly hygieny beru, ale i když budou mít dost umyvadel, tak vám nikdo nezaručí, že si děti vždycky umyjí ruce. To by nad nimi musel stát dráb. Znám to, mám dva kluky,“ domnívá se Petra Čechová.

Zatím se letním táborům vyhýbají epidemie. Hygienici zatím zaregistrovali pouze jeden ojedinělý případ kampylobakteriózy u dvou sourozenců. Ti trávili prázdniny na jednom z dětských táborů na Jindřichohradecku.
„Bakteriologické vyšetření potvrdilo bezpříznakový nález campylobacteru jejuni, výtěry ostatních účastníků akce včetně personálu kuchyně ale byly negativní,“ vysvětlil Kotrba.

Poté pracovníci stanice kontaktovali i rodinu obou dětí a podle zjištěných poznatků šlo s největší pravděpodobností o zavlečené onemocnění.

Pokuta

S tisíkorunovou pokutou skončil zase provozovatel další akce na Jindřichohradecku. Tady nebyl dostatečný počet umyvadel a chybělo i mýdlo na mytí rukou u toalet. Na nedostatky opět upozornil jeden z občanů.

Letos již mají hygienici za sebou 108 ze 130 kontrol zotavovacích akcí. Zaměřili se i na třináct stravovacích zařízení, jež pro tábory jídlo zajišťují. Na pokutách pak vybrali pět tisíc korun.