Věru Szuscikovou totiž obestírá pověst podobná, jako u dalších vyhlášených léčitelek, esoteriček a kartářek. Vykládání karet se věnuje bezmála už třicet let, tedy ještě od totality, kdy se u nás daly pořídit pouze karty hrací, se kterými začínala, protože ty vykládací měl snad jen někdo schované po babičce z první republiky.

„Léčím božím světlem a srdcem“ má uvedené hned pod jménem na své vizitce kartářka, profesí grafička, která do Jindřichova Hradce jezdí už několik let z Ostravy.

„Mám tady sestru nedaleko v České Olešné, tak jsem začala jezdit za ní a klientela se mi časem natolik rozrostla, že jsme se domluvily s mou spokojenou klientkou, že občas přijedu vykládat karty zájemcům do Jindřichova Hradce do jejích prostor,“ vysvětlila Věra Szusciková.

Hodně lidí k ní přichází kvůli starostem, se kterými si neví rady, a pro naději na jejich vyřešení. I já se jdu zeptat na práci. Mladší syn ji hledá už od loňska a kromě občasných brigád ještě žádnou nesehnal.

Na vztah se ptát nepotřebuji, vím moc dobře, že bych si lepší přát ani nemohla. Přesto právě partnerské vztahy jsou kromě problémů se zaměstnáním také tím, co hodně lidí právě ke kartářce přivádí.

„Hradečané se mi jeví hodně často jako duchovní lidé. S Jindřichohradeckem jsou spjaté mé minulé životy,“ svěřila se Věra Szusciková.

Spojená s esoterikou je už od dětství, i když si to tehdy ani neuvědomovala. Babička jí s úsměvem říkala, že je jejich Sybila. „Vyrostla jsem na samotě u Velkého Meziříčí na Vysočině a chodila jsem ráda domů ze školy pěšky. Vždycky mě napadla nějaká myšlenka, která se pak splnila,“ vysvětlila babiččino přirovnávání Věra Szusciková.

Kartářka, kterou s babičkou navštěvovala v Jihlavě, ji často u výkladů nechtěla, protože komentovala, co viděla z karet sama a výklad jí tak rušila.

„Mám velkou víru v Boha, ale nechodím do kostela. Dřív mě jako malou pan farář vozil z náboženství ze školy a cestou jsme spolu vždycky diskutovali. Je velmi duchovní a dodnes ho mám velmi ráda,“ vzpomíná s úsměvem Věra Szusciková.

Dalším důvodem, proč ji lidé vyhledávají jsou zdravotní problémy, tam kromě výkladu karet může přímo i pomoci s léčbou. „Byl u mě třeba pětačtyřicetiletý pán s rakovinou střev, už po chemoterapii, ozařování a lékaři mu dávali málo života. Začal pracovat na tom, aby se uzdravil. Chopil se šance a už je to rok a je doma a je mu dobře. Lékaři se dnes trošku diví. Všichni máme v sobě léčivou sílu, jen ji neumíme všichni dobře využít,“ vzpomíná léčitelka.

Svým klientům, kteří k ní přicházejí, posílá světlo a když si na ně vzpomene, posílá je vždy znovu. Lidé by podle ní měli ke každé své myšlence přidat lásku, protože pak bude svět krásně prozářený.

„Ráda čtu, knihy si vybírám podle intuice. Karet je v poslední době hodně na výběr, ale ve všem se snažím vidět jednoduchost. Víra a napojení na Universum jsou naprosto jednoduché,“ uzavírá povídání Věra Szusciková.

Odcházím s trochu přihlouplým výrazem s úsměvem zpátky do reality novinařiny. Je mi totiž moc příjemně a snažím si ten pocit uchovat co nejdéle. Na svou budoucnost se totiž už teď těším.

Poznámka: Nebrat se příliš vážně je někdy hodně těžké

Každý řeší své problémy jinak. Někdo se do nich vrhá a jde si za svým hlava nehlava, lokty připravené k rozrážení odpůrců nebo nepřízně. Jiný se z nich vypovídá svému okolí bez rozmyslu a někdo se třeba nervově hroutí. Ti uzavřenější pak přivedou psychické problémy při nejlepším k psychologovi, ale někteří si dojdou k lékaři na psychiatrii a odcházejí třeba s pilulkami a dobrou radou. Ano komunikace a otevřenost k těm, kterým důvěřujeme, může mít často léčebné účinky stejně jako pilulka, která nás zbaví nesnesitelného stresu. Ale situaci neřeší. Zapomněla jsem ještě na ty, kteří si zajdou pro radu ke kartářce nebo léčiteli. Pravda, i u nich je třeba popřemýšlet, zdali jsou věrohodní a věřte, že jakmile se začnete o jejich existenci jen zajímat, najednou jich objevíte ve svém okolí hned několik. A nejen to, s překvapením zíráte na známou nebo známého, kteří jsou poměrně materialisticky založení a od nichž byste očekávali cokoliv kromě kladného přístupu k esoterice. Ono to totiž funguje a zjistí to každý, kdo si alespoň jednou nechal vyložit karty. No a ta pravá kartářka, ke které si jdeme pro pomoc nebo vysvětlení, proč se co děje a co s tím dál, vyzařuje něco nepopsatelného, co budí důvěru a navodí příjemnou atmosféru. Když si s ní do oka nepadneme, můžeme si vybrat jinou. Výkladů je spousta, jen se k nim nesmíme stavět fatalisticky. A že se hned neplní? Ono všechno stejně nejlíp ukáže až čas. „Neber se tak vážně,“ říká mi s úsměvem kamarádka, ale i karty a ty dodávají: „Spěchej pomalu.“ stanislava.koblihova@denik.cz