Jak informoval tiskový mluvčí HeidelbergCement Marek Tláskal, který zastupuje provozovatele Českomoravský štěrk, výstavba provozovny pod názvem Řípec - Dráchov opravdu finišuje. „Počítáme s otevřením pískovny v červnu letošního roku,“ sdělil.

Pískovna Řípec: Plocha areálu má téměř 80 hektarů, dobývací prostor činí necelých 50 hektarů. Písek zde bude dle předpokladů těžen 12 let s roční produkcí 250 tisíc tun. Na území vznikají tři jezera a čtyři ochranné valy, areál napojený na hlavní silnici mezi Veselím nad Lužnicí a Soběslav bude dopravně přístupný z dálnice D3, protože je umístěn nedaleko přivaděče. Při stavbě bylo odtěženo 9,5 hektaru lesa.

Upravují hlavní silnici

Lom, který se nejdříve setkal s odporem místních obyvatel, především z Dráchova a Řípce, totiž na jejich žádost doznal změn. Přesunut byl výjezd těžké techniky na hlavní silnici první třídy směrem k Veselí. V současnosti se upravuje výjezd a komunikace v této části. „Úpravy jsou realizovány především z důvodu zvýšení bezpečnosti a plynulosti dopravy na komunikaci první třídy I/3. V současné době jsou na ní budovány samostatné odbočovací pruhy z obou směrů, tedy jak od Soběslavi tak od Veselí nad Lužnicí,“ vysvětlil Tláskal.

Spolek U Sloupu připomínkoval stavební záměr prostřednictvím petice, kterou podepsalo 450 signatářů. Ti mimo jiné žádali přemístění úpravny štěrkopísku k jižnímu okraji, zřízení výjezdu na hlavní silnici při okraji Veselí nad Lužnicí či zachování co největšího pásu lesa podél silnice k Dráchovu.

Dohodli se na úpravách

Jak již dříve sdělil Petr Mikeš z petičního výboru, nakonec se s investorem dohodli. „V podstatě nám vyšli vstříc, ale museli jsme si najmout právníka, abychom se dohodli,“ uvedl. Jako budoucí hrozbu vidí, že by se mohlo časem změnit vodní podloží v lokalitě.

Stavba se neobešla ani bez problémů spojených se situací kolem koronaviru. „Problémy s ohledem na pandemii covid-19 jsme zaznamenali, ale díky zvýšenému úsilí dodavatelů i zaměstnanců společnosti se vše podařilo zvládnout a stavba probíhá dle harmonogramu,“ uzavřel Marek Tláskal.