Topení na plyn by od zimy mohla nahradit teplá voda z elektrárny na biomasu v Gmündu.

Provozovatel elektrárny na biomasu v Gmündu ji totiž vyrábí jako vedlejší produkt a nabídl ji škole i dalším subjektům.

„Teplovod vede od elektrárny do centra Gmündu a nedaleko od hranice vybuduje firma odbočku, která dovede vodu až do zdejší kotelny Teplospolu,“ vysvětlil starosta Českých Velenic Jaromír Slíva.

Teplo pro školu

Teplá voda z Rakouska ohřeje nejen školu, ale i další domy, které však nejsou ve vlastnictví města. Podle informací starosty potrubí na svoje náklady vybuduje rakouský partner.

Pro město bude tato změna znamenat vybudování dvou výměníků zhruba za 300 000 korun. Současné plynové kotle zůstanou mimo provoz a pustí je asi jen dvakrát do roka.

„Nabídka je to výhodná. Jeden giga Joul bude stát o 50 korun méně než plyn. Ročně by to mohlo znamenat úsporu 60 až 70 000 korun,“ dodal Slíva. Do této doby se ve škole protopilo ročně zhruba 250 000 korun
V současné době se celá věc připravuje. Firma má podle starosty představu, že v listopadu spustí zkušební provoz a od ledna by dodávala teplo do základní školy naplno.

„Jestliže bude vytápění skutečně levnější než plyn, budeme jen rádi,“ uvedla zástupkyně ředitele Základní školy České Velenice Miroslava Čejková. Nápad přivést do Českých Velenic teplou vodu z rakouského Gmündu se líbí i občanům města, které Deník oslovil. „Naprosto s tím souhlasím,“ říká Jana Bělohlavová z Českých Velenic.