Jindřichohradečtí hasiči se po příjezdu v neděli večer zabydleli v chatkách rekreačního střediska a v pondělí kolem půl osmé ráno už vyrazili do akce. Jednotka se rozdělila na dvě party. Jedna v přístupnějším terénu dohašuje s cisternou CAS 20 Scania hořící kořenové systémy a druhá parta prochází pro techniku nepřístupný terén a s vakem plným vody na zádech likvidují lokální zbytky požáru. "Máme tu část průseku kterou monitorujeme. Občas totiž foukne větřík a v kořenovém systému jsou stále skrytá ohniska. Vždy si dojedeme na stanoviště, kde jsou velkokapacitní cisterny a ty nám dávají vodu. Protože jsme menší, dovezeme si ji blíže a dohašujeme," shrnul průběh zásahu velitel dobrovolných hasičů z Jindřichova Hradce Lubomír Beran s tím, že v oblasti také dál pomáhají vrtulníky s bambi vakem. V pondělí na místě zasahovaly čtyři.

Situace na místě je šéfa hasičů náročná i vzhledem k členitému terénu. "Zasahujeme přesně na hranici, kde protéká Labe do Německa. Lidé od nás si to moc neumí představit, na jihu Čech máme totiž téměř vše v rovině. Tady jsou velké skály a kopce, najednou se dostanete na okraj a kolem vás je dvacetimetrová propast. Musíme být jako kamzíci a skákat nahoru a dolů. Navíc všude je jemný prach, který se při došlápnutí okamžitě zvedá," popsal Lubomír Beran. Pohled na krajinu, kterou se prohnal oheň je podle něj smutný. "Kolem sebe vidíme hlavně ohořelé pahýly a spáleniště s občasnými trsy zelené trávy. Štěstí je, že jsou tu kromě suchých stromů napadených kůrovcem i listnaté stromy, buky, duby a břízy, které oheň trochu podržely," uvedl velitel hradeckých dobrovolníků.

Dobrovolní hasiči z Jindřichova Hradce by měli zamířit zpět domů v úterý v noci. Termín návratu ale závisí na dalším vývoji situace. Podle posledních informací by mělo dojít k úplnému uhašení požáru do konce tohoto týdne.